Popis
Severocyperská republika pokrýva asi tretinu rozlohy Cypru. Leží na severnom, stále zelenom a nedotknutom cípe ostrova. Hlavné mesto Lefkosia (grécky Nicosia) je ako jediné na svete rozdelené medzi dva štáty. Severný Cyprus ho zdieľa s južným susedom- Cyperskou republikou. Na severe sa hovorí turecky, juh ovládla gréčtina. V tureckej časti sú doteraz zjavné známky násilného rozdelenia ostrova v 70. rokoch. Vďaka izolácii Severocyperskej republiky sem neprenikol masový turizmus.
Krásne dlhé pláže lemuje svieža zeleň miesto hotelových komplexov a na turistov sa pozerá skôr ako na hostí, než ako na sezónny zdroj príjmov. Priamy let zo Slovenskej republiky na Severný Cyprus neexistuje. Po ceste s medzipristátím v tureckom Istanbule sa dostanete na letisko v Ercane. Pri cestovaní z južnej časti Cypru musíte hranice prejsť pešo okolo ozbrojených vojakov OSN strážiacich zelenú líniu. Platný cestovný pas je podmienkou.
Severocyperské letoviska patria k posledným panenským oblastiam v Stredomorí. Pláže na polostrove Karpaz sa často objavujú medzi TOP 10 na svete. Nad nimi sa dvíhajú zelené kopce s neporušenou prírodou. Pár menších hotelov strednej kategórie vlastnia miestni rybári, obchodníci a majitelia reštaurácií. Na turistov narazíte málokedy a so starousadlíkmi sa rýchlo spriatelíte.
Najfrekventovanejšie mesto Famagusta postupne ovládajú hotelové rezorty. Leží na východnom pobreží ostrova a okrem turizmu ťaží z prítomnosti obchodného prístavu. Pri starom prístave stojí pevnosť Othellova veža s vyhliadkou na celý záliv. Názov získala podľa hry Williama Shakespeara, ktorý sem zasadil jej dej. Zo stredovekého opevnenia sa dochovala tiež Morská brána (Porta del Mare) z roku 1496 a brána Ravalin. Mešita Laly Mustafa Pashu je prístupná verejnosti a počudujete sa nad jej históriou. Pôvodne išlo o kresťanskú katedrálu zo 14. storočia, ale v roku 1571 ju tureckí dobyvatelia prestavali na svoj svätostánok. Rovnaký osud stihol kostol svätého Petra a Pavla, ktorý dnes slúži ako verejná knižnica. Smutnú históriu cyperského konfliktu pripomína štvrť Varoša. Z pláže, ktorá zostala prístupná, uvidíte tzv. Mesto duchov - prázdne hotelové komplexy, ostnaté drôty a strážnej búdy. Asi 6 kilometrov od letoviska sa rozkladá archeologické náleziská mesta Salamis, kde sa odohrala slávna bitka medzi Aténčania a Peržanmi.
Kyrenia na severnom pobreží privíta každým rokom viac a viac turistov. Letovisko prekvitá a mení svoju tvár podľa požiadaviek zahraničných návštevníkov. Pláže tvorené jemným pieskom nie sú preplnené ani v hlavnej sezóne.
Kilometrová Acapulco Beach s pozvoľným vstupom do vody je vybavená požičovňou lehátok, pouličným občerstvením aj agentúrami vodných športov. Asi 5 kilometrov od Kyrenie sa tiahne pláž Escape považovaná za jednu z najkrajších na severnom pobreží. Aj tu si môžete požičať vodný skúter, šlapadlo alebo kanoe. Atmosféru strediska dotvárajú stredoveké stavby, kamenné uličky, pozostatky hradieb, rodinné reštaurácie a drobné obchodíky so suvenírmi. Nad Kyreniou sa týči križiacky hrad svätého Hilariona a dole v meste stojí menší hrad Kantara. Vydajte sa na každodenný trh a pozorujte živosť miestnych obyvateľov. Nakúpite čerstvé ovocie a zeleninu, remeselné výrobky a vynikajúce syry. Za hranicami mesta sa vypína pohorie Kyrenia s chodníkmi pre peších a cyklistov.
Na severovýchode ostrova leží nové letovisko Bafra. Postupne tu vyrastajú luxusné hotelové komplexy zamerané na pasívnu aj aktívnu dovolenku. Špičková úroveň a komfort päťhviezdičkových rezortov konkurujú atraktívnym lokalitám v Stredomorí. Severný Cyprus je krásna nedotknutá krajina, ktorá je malými krokmi dobývaná cestovným ruchom. Objavte ju skôr, než turizmus pohltí jej pobrežia.