Zájazd do

Apartmány 1355-240

Hodnotenie: 0/5

Chorvátsko, Split

Zdieľať
Dajte nám ešte chvíľku, prosím,
overujeme dostupnosť a ceny.

Apartmány 1355-240

Výhody

Klimatizace zdarma, Internet zdarma, Bazén, Gril k dispozici,

Parkování

ano, u domu

Pobyt se psy

nepovolen

Typ pláže

oblázkové

Vzdálenost od moře

150 m

Doprava

vlastní
(u velkých skupin je možné zajistit autobusovou dopravu)

Vzdálenost od centra

2000 m

Příjezd k objektu osobním vozem

dobrý

Vzdálenost od pláže cestou

300 m

Majitelé v objektu

jsou přítomni

Příjezd

14:00

Odjezd

10:00

Znalost jazyků

německy, anglicky, italsky

Gril

ano

Nejbližší směnárna

1800 m

Vzdálenost od první pomoci

1000 m

Vzdálenost od letiště

25000 m

Vzdálenost od trajektového přístavu

8000 m

Vzdálenost od tenisových kurtů

4000 m

Objekt je vybaven internetovým připojením

ano


Vyberte si termín

Čas letu

01:30 h

Popis

Split je snáď najznámejším a zároveň najväčším mestom na chorvátskom pobreží a v priebehu času sa stal veľmi dôležitým hospodárskym, kultúrnym a dopravným centrom Dalmácie. Leží na polostrove medzi Kaštelským zálivom a Splitským prielivom, je chránený niekoľkými vyššími pohoriami. Patrí tiež k oblastiam s najväčším počtom slnečného svitu v Európe. Z hľadiska dopravy hrá Split veľmi dôležitú úlohu, lebo práve tu nájdeme najvýznamnejší osobný a nákladný prístav, letisko, železničnú aj autobusovú stanicu i niekoľko jachtárskych marín. 

História Splitu býva spájaná s menom cisára Diokleciána, ktorého prepychový reprezentačný palác bol v roku 1979 zapísaný na listinu kultúrneho dedičstva UNESCA. Cisár tu trávil posledné roky svojho života a dokonca je tu aj pochovaný. Zaujímavosťou je, že tu dnes v priestore ohraničenom mohutnými hradbami žije asi 3000 ľudí. Dodnes sa tu zachovali tri brány: Zlatá, Strieborná a Železná. K najpôsobivejším častiam paláca patria pivničné priestory, v súčasnej dobe premenené na galériu. Na vyhliadkovej veži katedrály vás ohromí úchvatný výhľad. Okrem týchto spomenutých pamätihodností neváhajte navštíviť mauzóleum, klenotnicu alebo Jupiterov chrám, ktorý bol v 8. storočí premenený v kresťanské baptistérium sv. Jána Krstiteľa. 

Aj keď sa veľká časť hodnotných stavieb nachádza vo vnútri stavieb, aj mimo nájdeme skvostné pamiatky, ktoré stoja za pozretie. V mestskej štvrti Poljud nájdeme františkánsky kláštor, ktorý kontrastuje s dvoma modernými štadiónmi - futbalovým a plaveckým - stojacim v jeho blízkosti. Na vyhliadkovom vrchu Marjan s krásnym lesoparkom stojí niekoľko kostolíkov z 9. až 15. storočia, malá zoo a ľudová štvrť s krásnou architektúrou. Mesto je často spájané tiež s filozofom a učencom Markom Maruličem, autorom prvej vytlačenej knihy v chorvátčine. 

Okrem obdivuhodnej architektúry môžete prakticky celé dni tráviť pri vode, či už v nádhernom azúrovom mori alebo v niektorom zo 6 mestských kúpalísk, imitujúcich prírodné podmienky. Športové podmienky sú veľmi pestré, okrem potápačských, jazdeckých či turistických klubov môžete navštíviť aj požičovne motorových člnov, jácht či skútrov. Nočný život sa nesie v diskotékových rytmoch (napr. v klube Pepsi F1 pri Trogire) alebo v duchu ľudových slávností, ktoré sa konajú od júla do augusta. Tradičný kultúrny festival Splitské leto získava čím ďalej väčší ohlas, známy je aj festival populárnej hudby Melódie Jadranu. 

Niekedy by sme Split mohli označiť za mesto múzeí, milovníkov histórie určite poteší návšteva rozsiahlych zbierok archeologických nálezov, prírodných alebo umeleckých predmetov.  Zo Splitu - historického klenotu Jadranu - si určite odveziete nielen zaujímavé suveníry, ale aj krásne spomienky a pocit, že zopakovať si tu dovolenku sa rozhodne oplatí.