Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Jeden deň na thajskom plávajúcom trhu Amphawa

Plávajúci trh Amphawa

Plávajúci trh Amphawa

Všetci zbožňujú staré cestovateľské plagáty, najmä tie z počiatku masového cestovného ruchu. Boli navrhnuté tak, aby dráždili cestovateľov tým, že obmedzia krajiny na okúzľujúce klišé - z Británie sa stal Big Ben a čaj s mliekom, Španielsko bolo známe býčimi zápasmi a flamencom, zatiaľ čo Japonsko znázorňovali rozkvitnuté čerešne a kimoná.

Pre Thajsko sa hlavnou témou stali plávajúce trhy: farebné fotografie ukazovali ženy so žiarivým úsmevom na tvári pod klobúkmi so širokými krempami, plávajúce lode v napechovaných kanáloch a exotické jedlo a ovocie na predaj. Aj keď je to krásna predstava, väčšina nostalgických cestovateľov vie, že obyvatelia Bangkoku radšej zájdu do najbližšieho supermarketu, než na miestnu tržnicu.

Turisti sú tak vždy veľmi potešení, ak zistia, že v okolí stále existuje niekoľko plávajúcich trhov aj keď nie zrovna v samotnom srdci Bangkoku. Návštevníci preto musia zájsť až ku kanálom Amphawa v provincii Samut Songkhram, ale rozhodne sa to vyplatí, ak si potom kúpia raňajky z lode a uvidia usmievajúce sa ženy vo veľkých klobúkoch.

Miestne ženy v klobúkoch

Miestne ženy v klobúkoch

Amphawa ponúka náhľad do toho, ako vyzeral Bangkok za dôb, kedy bolo viac kanálov než ciest a ľudia cestovali na lodiach. Rieka Mae Klong tu ústi do Thajského zálivu a staroveké kanály tu zavlažujú krajinu. V týchto kanáloch stále bývajú ľudia, ale tržné lode sa objavujú iba cez víkendy.

Amphawaský plávajúci trh sa nachádza v rušnom kanále. Jeho brehy lemujú príťažlivé tykové obchodíky, ktoré sú prístupné z vody. Ak dorazíte dostatočne včas, uvidíte miestnych ponúkať budhistickým mníchom na ich pravidelných plavbách jedlo a milodary. Väčšina návštevníkov však prichádza okolo poludnia, aby si užili jedlo z morských plodov, ktoré sa varí na lodiach a predáva sa do reštaurácií na brehu.

Jedlo pre mníchov

Jedlo pre mníchov

Mnoho plávajúcich trhov v Thajsku je upravených špeciálne pre turistov, ale Amphawa zostáva autentická. Turisti sú tu prevažne Thajčania, ktorí si užívajú pôvodnú atmosféru a miestne jedinečné pochutiny. Lode predávajú ovocie a zeleninu z okolitých sadov a polí a predavači ponúkajú tradičné farebné dezerty. Dokonca aj ručné výrobky, oblečenie a umenie sa vyrába lokálne. To znamená, že väčšinu tohto tovaru nenájdete v Bangkokských tržniciach. Ak vaše oko niečo zaujme, nezdráhajte sa a kúpte si to, lebo už na to nemusíte znovu naraziť.

Autentické Thajsko

Autentické Thajsko

K večeru sa breh kanálu zaplní ľuďmi pojedajúcimi grilované dobroty a hľadajúcimi najvýhodnejšie ponuky. Farebné osvetlenie zavesené pozdĺž mostov, country hudba a lahodné vône jedál tvoria v Amphawe rozprávkové miesto na zemi.

Trh však nie jediná atrakcia, ktorú môžete navštíviť. Výlety lodí do chrámov sú zábavným spôsobom, ako preskúmať celú oblasť za výhodnú cenu, najmä ak cestujete v skupinke. Môžete taktiež nahliadnúť do života miestnych ľudí žijúcich v domčekoch na brehu rieky a zamávať deťom, ktoré sú vo vode ako doma.

K videniu je tu hneď niekoľko chrámov, ale rozhodne si nenechajte újsť Wat Bangkhae Noi. Až sa bude driapať z lode, bude sa vám zdať ako každý iný ospalý vidiecky chrám, to však iba kým nevojdete do hlavnej budovy. Interiér je zložito vyzdobený vyrezávanými panelmi, ktoré znázorňujú obrazy zo života Budhu a príbehy z thajskej mytológie. Tieto dychberúce drevené rytiny boli zhotovené zručným umelcom z Phetchaburi a ich dokončenie trvalo desať rokov.

Wat Bangkhae Noi

Wat Bangkhae Noi

Ďalší chrám, ktorý musíte vidieť je Wat Bang Kung, ktorý sa datuje už od Ajutthajského kráľovstva. Vo vnútri nájdete prastaré nástenné maľby a impozantný obraz Budhu, ale pravým trhákom je vonkajšok tohto chrámu.

Po 200 rokov bol tento chrám zabudnutý a okolitá džungľa ho úplne zhltla. V roku 1967 bol opravený, ale celá budova zostala pokrytá mohutnými koreňami fígovníkov, ktoré nad ňou rastú. Konáre a korene, ktoré budovu zväzujú a zvierajú, ju týmto držia pohromade a ako by ju ochraňovali.

Wat Bang Kung

Wat Bang Kung

Vo Wat Bang Kung sú tiež desiatky sôch muaythai bojovníkov v životnej veľkosti, znázorňujúce tancu podobné pohyby tohto bojového umenia. Sochy ctia pamiatku generála Phraya Phichai, oddaného stúpenca Muay, ktorý tu bojoval s barmskými bojovníkmi v roku 1768 po boku kráľa Taksina.

Amphawa je dosť blízko Bangkoku na celodenný výlet. Je tu však k videniu toľko, že ľudia často prenocujú. K tomu slúži mnoho domáckych zariadení, vďaka ktorým môžu turisti spoznať aj odlišnú stranu Thajska. Prespáva sa v skutočných rodinných domoch, kde spoločne zdieľate večeru a učíte sa o miestno živote. Ak zostanete cez noc, môžete sa vydať na nočnú plavbu za slávnymi Amphawskými svetluškami, ktoré poletujú v okolí kanálu. Páriaci sa hmyz robí kúzelné predstavenie, keď osvetľuje okolitú vegetáciu ako živé vianočné reťazy. Hovorí sa, že lodníci vďaka nim nachádzajú cestu nazad domov. Rozhodne krásne zakončujú pestro strávený deň.

Život okolo kanálov

Život okolo kanálov

Amphawa by nemala chýbať na Thajskom nákupnom a prehliadkovom zozname. Táto plávajúca tržnica predsa len ponúka zážitky, ktoré plnia sľuby cestovných plagátov.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.