Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Cesta svetom superpotravín

Superpotraviny

Superpotraviny

Premýšľali ste niekedy o tom, že vaše obľúbené dovolenkové destinácie sú domovom zázračných superpotravín? V posledných rokoch sú títo nutriční supermani stále častejšie súčasťou našich jedálníčkov. Mnoho z nich pochádza z miest, kde sídlili starodávne civilizácie. Poďme sa pozrieť, kde sú superpotraviny doma.

1. Chlorella, Taiwan

Tichomorský ostrov Taiwan stojí, trochu neprávom, bokom turistického záujmu. Ponúka pritom mnoho prírodných aj kultúrnych klenotov. Keď v roku 1544 objavili tento ostrov portugalskí moreplavci, vykríkli údivom nad jeho krásou. Vysoké hory sa tu striedajú s nádherne zelenými údoliami a čistými jazierkami. Práve prírodná pramenitá voda je domovom riasy menom Chlorella, ktorá vyniká mnohými liečivými účinkami. Prečisťuje tráviaci trakt, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, neutralizuje voľné radikály a v neposlednom rade zlepšuje stav pokožky.

Prášok z Chlorelly

Prášok z Chlorelly

2. Spirulina, Havajské ostrovy

Pod tajomným názvom spirulina sa ukrýva sladkovodná sinica, ktorá je radená medzi významné antioxidanty. Prispieva k posilneniu obranyschopnosti organizmu, normálnej hladine cukru v krvi a celkovo podporuje vitalitu organizmu. Pomáha aj v boji s nadváhou. Najlepšie sa jej darí v čistej vode, uprostred Havajských ostrovov. Práve toto súostrovie vytvorené sopečnou činnosťou ponúka ideálny koktail slnečného žiarenia a vody bohatej na minerálne látky. Havajské ostrovy sú miestom s neopakovateľne rozmanitou prírodou. Nájdete tu arktickú tundru, vyprahnuté púšte, stepi, alpské lesy aj dažďový prales. Bonusom je absencia jedovatých rastlín a živočíchov.

Spirulina sa hodí trebárs do dezertu

Spirulina sa hodí trebárs do dezertu

3. Ambrosia, Litva

Husté brezové háje, nekonečné lúky a stovky jazier, to sú sú hlavné turistické lákadlá Litvy. Na svoje si tu prídu aj milovníci cyklistiky. Hustá sieť cyklotrás vás prevedie národnými parkami aj známym polostrovom Kuršská kosa, nazývaná aj Baltská Sahara. Miestne včelíny sú zdrojom veľmi ceneného produktu, označovaného ako pokrm bohov. Ambrosia čiže včelí chlieb dodáva ľudskému telu dôležité bielkoviny aj stopové prvky prospešné v období rekonvalescencie, zvýšenej fyzickej aj psychickej záťaže či menopauzy.

Ambrosia

Ambrosia

4. Goji, Čína

Goji, čiže kustovnica čínska je jednou zo superpotravín, ktorú ochotne maškrtia aj deti. Nakyslé bobuľky chutia dobre v sirupe, zaváranine či ako zdravá sušená desiata. Nášmu telu dodáva potrebnú vitalitu. Starí Číňania nazývali šťavu z kustovnice nápojom nesmrteľnosti. Tento opadavý ker sa pestuje najmä v strednej a severnej Číne. Územie Číny je tak obrovské a hovorí sa tu toľkými rozdielnymi dialektmi, že sa ľudia z rôznych končín vzájomne len ťažko dohovoria. Múdrosť tradičného čínskeho liečiteľstva spája obyvateľov naprieč touto najľudnatejšou krajinou sveta.

Goji

Goji

5. Matcha, Japonsko

Zelený čaj Matcha, býva označovaný ako klenot medzi čajmi. Patrí medzi najstaršie odrody špeciálne zastieňovaných zelených čajov, ktoré sa stáročia konzujmujú počas tradičných budhistických rituálov. Takmer alchymistický spôsob spracovania z neho urobil nápoj obľúbený aj na japonskom cisárskom dvore. Pomáha upokojiť myseľ a zrýchľuje metabolizmus. Jedna šálka Matcha má rovnaké nutričné ​​hodnoty ako 10 šálok bežného zeleného čaju. Možno, že konzumácia tohto koncentrovaného zázraku stojí aj za povestnou japonskou dlhovekosťou. V krajine vychádzajúceho slnka žije viac než 50 000 ľudí starších ako 100 rokov.

Zelený čaj Matcha

Zelený čaj Matcha

6. Acai, Brazília

Na území Brazílie sa rozkladá najväčší svetový dažďový prales. A práve brazílska džungľa je domovom palmy Euterpe oleracea. Jej plody, podobné našim čučoriedkam, majú neodolateľnú chuť pripomínajúcu koktail čučoriedok, malín a čokolády. Jedná sa o veľmi silný antioxidant spomaľujúci tvorbu vrások. Účinky acai ocenia aj študenti pred náročnou skúškou. Hrsť bobuliek napomáha sústredeniu aj zvládaniu stresových situácií. Brazília tak dala svetu nielen sambu a preslávenú pláž Copacabana, ale aj chutnú dávku prírodného dopingu.

Acai

Acai

7. Maca, Peru

Tajomné Peru láka cestovateľov na úžasné historické pamiatky civilizácie Inkov, obrazce na planine Nazca, hlboké kaňony, plávajúce trstinové ostrovy Uros či typické indiánske dedinky. Peruánske Andy skrývajú aj jeden prírodný klenot. Koreň rastliny maca je pre svoje účinky nazývaný peruánsku Viagrou. Mierni psychické vyčerpanie, napomáha udržať hormonálnu aktivitu a urýchľuje regeneračné procesy v organizme. Dávni Inkovia vraj jedli macu pred bojovými výpravami. Zabezpečila im dostatok energie, sily aj vytrvalosti.

Koreň rastliny maca

Koreň rastliny maca

8. Chia semienka, Mexiko

Semienka šalvie španielskej bývajú označované ako jedlo aztéckych bojovníkov. Aztékovia verili, že im tieto olejnaté semená dodajú silu a vytrvalosť, tak potrebnú na prežitie v drsnom horskom prostredí. Moderné výskumy preukázali, že Chia semienka skutočne dokážu ochrániť organizmus pred dehydratáciou, fyzickým i psychickým vyčerpaním. Zároveň zásobia naše telo vápnikom, zinkom, draslíkom a železom. Chia semienka hravo strčia do vrecka špenát v obsahu železa či brokolicu, ktorú predbehnú v obsahu horčíka dokonca 15x. V Mexiku tak môžete skúsiť nielen super pálivé pokrmy a všadeprítomnú tequillu, ale aj zázračné chia semienka.

Chia semiačka

Chia semiačka

9. Červená repa, brokolica, rakytník, čučoriedky, cesnak, Slovenská republika

Je vám ľúto, že si nemôžete vypestovať niektorú zo superpotravín na svojej záhradke? Nezúfajte, červená repa je ich hrdým tuzemským zástupcom. Čistí organizmus, pomáha správnemu vývoju plodu v priebehu tehotenstva, pôsobí protizápalovo aj protinádorovo. Ker rakytníka vás odmení oranžovými bobuľkami s vysokým obsahom vitamínu C, cesnak pomôže odstrániť črevné parazity aj zákerné vírusy, čučoriedky zlepšia váš zrak a brokolicová polievka zastraší rakovinu.

Červená repa

Červená repa

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.