Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Za exotikou na Kapverdské ostrovy

Štát Kapverdy je tvorený desiatimi ostrovmi v Atlantickom oceáne pri pobreží západnej Afriky. Najnavštevovanejšie sú ostrovy Boa Vista a Sal.

Ostrov Boa Vista – Sahara v Atlantiku

Boa Vista je tretím najväčším ostrovom Kapverd, z veľkej časti neobývaný. Iba niekoľko malých miest tu statočne vzdoruje piesku a suchu. Vlastne aj hlavné mesto, Sal-Rei, je skôr iba veľká dedina. Svojimi veľkými púštnymi plochami a blízkosťou k africkej pevnine si ostrov vyslúžil prezývku „Sahara Atlantiku“. Aj keď je prevažne pustý a má iba minimum vegetácie, tunajšie luxusné hotely a apartmány v maurskom štýle priťahujú pozornosť a záujem turistov. Je nutné podotknúť, že za to Boa Vista vďačí aj tunajšiemu medzinárodnému letisku a najkrajším a najdlhším plážam Kapverd, ktoré ponúkajú bohaté možnosti pre plážovú turistiku a vodné športy, ako je potápanie alebo surfovanie.

Takisto je možné urobiť si na Boa Vista tzv. plážovú prechádzku. Sú tu zdanlivo nekonečné a osamotené pláže, ktoré priam nabádajú k bezstarostnému túlaniu. Ale treba sa mať na pozore pred ozbrojenými zlodejmi, ktorí v nedávnej dobe opakovane okrádali turistov na opustených plážach Boa Vista.

V Praia de Chaves môžme nájsť pozostatky starej tehliarne, ktorá jasne poukazuje na víťazstvo púšte nad civilizáciou. Ďalšie krásne pláže pre peších sa nachádzajú na severe ostrova. Na pláži Cabo Santa Maria nájdete pravdepodobne najznámejší a najfotografovanejší kapverdský vrak stroskotanej lode. Ale zdá sa, že práve tieto spomínané pláže sa stávajú terčom zločincov, buďte preto obzvlášť obozretní a radšej nechoďte nikam sami.

Čo ďalšie môžete prežiť na Boa Vista? To pravé dobrodružstvo! Na ostrove sú poskytovatelia jednodenných výletov jeepom do púšte. Ako už bolo povedané, v relatívne rovinatej krajine je možné vydať sa na prechádzku do okolia aj pešo. Zaujímavú exkurziu určite predstavujú lodné výlety za veľrybami, ktorých sú tu na jar desiatky. Ak neuvidíte veľryby, určite vám úsmev na tvári vyčaria šantiace delfíny.

Ostrov Sal – raj nielen pre surferov

Žiadny z Kapverdských ostrovov sa v posledných rokoch nezmenil tak, ako Sal. On sám, rovnako ako jeho hlavné turistické stredisko Santa Maria, má podľa cestujúcich so skutočnými Kapverdami pramálo spoločné. Ale ak poletíte na Kapverdy za surfovaním, kite surfingom či windsurfingom, budete na ostrove Sal určite spokojní. Konieckoncov to boli práve surferi, kto ostrov Sal v roku 1970 objavili.

Sal uspokojí aj nadšencov potápania, pretože ponúka najlepšie vybavenie pre prieskum podmorského sveta rýb. Jednou z atrakcií v Santa Maria je aj možnosť zájsť na mólo a zastihnúť rybárov pri spracovávaní alebo predávaní svojich úlovkov. Tie sa často dostávajú do niektorej z miestnych reštaurácií ako vynikajúca pochúťka k večeri. Typickým kapverdským pokrmom je Garuppa, druh ostrieža s chutným mäsom, ale aj s množstvom kostí.

Na ostrove Sal je toho na pozretie mnoho. Čo však naozaj stojí za to, sú miesta, obvykle ponúkané ako kombinácia: návšteva miestneho zálivu Buracona a soľné pláne v Pedra Lume. Buracona je malá zátoka a lagúna nachádzajúca sa na severozápade ostrova. Je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Buracona-Ragona. Nájdete tu jednu z mála jaskýň na Kapverdách, ktorá sa nazýva „Modré oko“. V oblasti sú prírodné kúpaliská, kde sa môžete kúpať, ale nenechávajte si tu žiadne cennosti. S turistickými skupinami sem prišli aj vreckoví zlodeji. Staroveké soľné doly na Pedra Lume sú ako múzeum pod šírym nebom. V blízkosti Santa Maria sú aj iné soľné doly, ktoré takisto stoja za návštevu.

Najvhodnejšia doba na návštevu Kapverd

Kedy je najvhodnejšia doba pre návštevu Kapverd? Vzhľadom k neustále suchému a horúcemu podnebiu sa zdá, že po celý rok. Teploty sa tu pohybujú medzi 20 a 30 °C. Najčastejšie doporučované obdobie je od júla do novembra.

Doba letu na Kapverdské ostrovy

Na Kapverdy je možné letieť tzv. diaľkovým letom, teda takým, ktorý trvá dlhšie ako šesť hodín. Doba letu na Kapverdy by mala byť približne 6 hodín a 15 minút. Po prílete je potrebné posunúť si čas na hodinkách či telefónoch o tri hodiny späť (letný čas) alebo o 2 hodiny späť (zimný čas).

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.