Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

8 dôvodov, prečo navštíviť Čiernu Horu

Rieka Crnojevica neďaleko Skadarského jazera

Rieka Crnojevica neďaleko Skadarského jazera

Čierna Hora nie je zďaleka len Jadran. Hovoríte si prečo merať tak ďalekú cestu, keď aj v Chorvátsku je dobre? Nechajte sa presvedčiť o tom, že táto hornatá krajina skrýva mnoho nezabudnuteľných zážitkov. Veľkú výhodu vidím tiež v tom, že si sem zatiaľ nenašli cestu davy turistov a tak je práve teraz ideálny čas na preskúmanie tohto málo prebádaného územia.

1. Malá krajina s mnohými NAJ

Most cez kaňon Tara

Most cez kaňon Tara

Dlhšia cesta do tejto destinácie je bohato odmenená mnohými neopakovateľnými zážitkami. Bolo pre mňa novinkou, že sa tu nachádza najhlbší kaňon v Európe (Tara, 1330 m), jazero s plávajúcimi ostrovmi, najdlhšia pláž v Európe (12 km dlhá Velika Plaža) aj najdaždivejšie miesto na kontinente (dedinka Crkvice). Rieka Bojana Tečúca zároveň hore aj dole (vplyvom nerovností terénu) je svetovým unikátom. Nachádza sa tu aj pôvodný prales s mnohými vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov. Jedinečný a veľmi vrelý je aj prístup miestnych obyvateľov k turistom.

Objavujte: Najvýhodnejšie zájazdy na Čiernu horu

2. Vynikajúca kuchyňa

Kaviareň v prístave Perast

Kaviareň v prístave Perast

Čiernohorská kuchyňa je jedným z dôvodov, prečo by som túto krajinu rada navštívila znovu. Vynikajúca čerstvá zelenina na všetky možné spôsoby, grilované čerstvé ryby, voňavé koreniny aj husté polievky najlepšie chutia v malých bistrách a štýlových krčmičkách, kde zážitok z jedla ešte umocní priateľské správanie obsluhy.

Čiernohorský pršut

Čiernohorský pršut

Nemôže chýbať ani silná káva pripravovaná v džezve a super sladké dezerty. Obyvatelia Čiernej Hory sú veľmi hrdí na svoj vynikajúci pršut, vyrábaný z mäsa bravov kŕmených výhradne kukuricou. Zo svojich ciest po Čiernej Hore som viezla domov tento skvost aj spolu s výborným červeným vínom a všetci obdarovaní nešetrili chválou. Ďalším vynikajúcim jedlým suvenírom môže byť tradičný syr, zmesi byliniek alebo silná pálenka Iozova rakija.

Cesta svetom superpotravín

Prečítajte si aj:

Cesta svetom superpotravín

3. Mestá plné histórie a luxusu (Kotor, Sveti Stefan, Budva)

Uličky starobylého Kotoru

Uličky starobylého Kotoru

V Čiernej Hore je možné vidieť mnoho krásnych historických pamiatok a malebných kozmopolitných miest. Medzi mojich favoritov patrí predovšetkým Kotor ležiaci v krásnom zálive Boka Kotorska, je obkolesený masívnymi hradbami, ktoré skrývajú obdivuhodne zachovalé stredoveké centrum (zapísané na zoznam UNESCO). Úzke uličky nabádajú k prechádzkam a výhľad z pevnosti Sv. Jana vás určite nenechá chladnými.

Sveti Stefan, Čierna Hora

Sveti Stefan, Čierna Hora

Pri návšteve luxusného letoviska Sveti Stefan som si snažila predstaviť, že v týchto miestach pôvodne stála nenápadná rybárska dedinka. Tá sa v 60. rokoch 20 storočia premenila na exkluzívne mestečko veľmi vyhľadávané celebritami. Skalnatý polostrovček spojený s pevninou úzkou piesočnatou plážou si zachoval hviezdny lesk až do dnešných dní.

Budva, Čierna Hora

Budva, Čierna Hora

Nádherné historické letovisko je aj Budva, ktorá naviac ponúka aj mnoho kultúrnych prestavení, festivalov a archeologické múzeum s mnohými vzácnymi exponátmi.

Stredoveké mesto Kotor v Čiernej Hore

Prečítajte si aj:

Stredoveké mesto Kotor v Čiernej Hore

4. Skadarské jazero

Dedinka Karuc pri Skadarskom jazere

Dedinka Karuc pri Skadarskom jazere

Unikátna prírodná a ornitologická rezervácia (najväčšia v Európe) sa rozkladá na hraniciach s Albánskom a určite stojí za návštevu. Nádherná krajina plná zelene sa spája s vysokými horami a nekonečnou vodnou hladinou (najväčšie jazero na Balkáne), popretkávanou mnohými ostrovmi, ktoré sa stávajú útočiskom pre 280 druhov vtákov. Miesto je tiež obľúbeným cieľom rybárov. Aj ja som skúšala šťastie a kúpila si jednodenný rybársky lístok. A presne podľa predpokladov som v oblasti s ročným výlovom rýb v rádoch miliónov kilogramov neulovila nič. Oblasť je popretkávaná sieťou turistických chodníkov pre peších aj cyklistov a za pozretie stoja aj malebné kostolíky, pevnosti, hrady a dedinky s tradičnou architektúrou. V letných mesiacoch ponúka jazero krásne kúpanie na viacerých malých pieskových a kamienkových plážičkách.

Najlepšie destinácie k aktívnej dovolenke v Európe

5. Ada Bojana

Tradičné rybárske siete na rieke Bojana

Tradičné rybárske siete na rieke Bojana

Vyznávači nudizmu už možno niekedy počuli o naturistickom raji na ostrovčeku ležiacom na hraniciach s Albánskom. Krásna trojkilometrová piesková pláž bývala pohraničnou zónou a tunajšia príroda obklopujúca deltu rieky Bojany je naozaj panenská. Teplé vody sú plné rýb a zakúpenie rybárskeho lístku patrí takmer k povinnosti (doporučila by som rybárčiť radšej v oblečení, miestne komáre sú pomerne agresívne.

Poznávajte: Divoká krása Albánska

6. Národný park Durmitor

Národný park Durmitor

Národný park Durmitor

V národnom parku Durmitor ukazuje Čierna Hora svoju divokú tvár. Rozkladá sa na hraniciach s Bosnou a Hercegovinou a jeho podstatná časť je pod ochranou UNESCO. Nachádza sa tu najvyšší vrchol Bobotov Kuk ( 2525 m.n.m.), stolová hora Crvena Greda, krasové jaskyne (v jednej z nich sa za vojny ukrýval generál Tito), priepasti, blankytne modré ľadovcové jazerá aj divoká rieka Tara, vytvárajúca 40 km dlhý a 1 300 m hlboký kaňon (druhý najväčší na svete po Grand Canyone). Zaujímavým rozptýlením sú romantické pláže obklopené ovečkami. Miestna príroda je veľmi bohatá na najrôznejšie druhy hmyzu, motýľov a v jarných mesiacoch (ktoré sú pre túto túru ideálne) rozkvitá tisícami farebných kvetov.

7. Plachtenie

Jachting v zálive Kotor (Boka Kotorska)

Jachting v zálive Kotor (Boka Kotorska)

Divoké čiernohorské pobrežie láka v posledných rokoch aj milovníkov jachtingu. K hlavným výhodám patria nižšie ceny, krásne mestečká a teplé more s menším množstvom jácht. K dispozícií je 1500 miest k státiu (Herceg-Novi, Kotor, Prčanj, Tivat).

Šťastie nájdete vo vode: 9 tipov na fascinujúce vodné lokality

Prečítajte si aj:

Šťastie nájdete vo vode: 9 tipov na fascinujúce vodné lokality

8. Pláže a more

A prehliadka Čiernej Hory by nebola kompletná bez návštevy niektorej z vyhlásených pláž. Najobľúbenejšie sú dlhé pieskové pláže v okolí letovísk Budva alebo Bečiči. Sú tu k dispozícií strediská vodných športov, stánky s občerstvením a aj lehátka a slnečníky. O poznanie komornejšia atmosféra je v menších zátokách lemovaných útesmi u mestečka Ulcinj. Tunajšia Velika Plaža je zaujímavá vysokým obsahom liečivých minerálov (chorenia pohybového ústrojenstva). Ženska Plaža je nudistická pláž určená výhradne ženám. Vyviera tu minerálny prameň s pozitívnymi účinkami na liečbu sterility.

Kúzlo v zrnku piesku: 10 najkrajších pláži Európy

Prečítajte si aj:

Kúzlo v zrnku piesku: 10 najkrajších pláži Európy

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.