Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Ostrov Rodrigues - neobjavený raj samotárov

Maličký ostrovček ležiaci uprostred Indického oceánu je ideálnym miestom pre milovníkov nedotknutej prírody, pokoja a romantiky. Nikde inde som nezažila tak intenzívny pocit slobody, slaný vietor vo vlasoch a hlavne tmu, ktorá by sa dala krájať.

Ostrov dostal svoj názov podľa portugalského moreplavca Diega Rodrigueza, ktorý sa tu vylodil v roku 1528. Je súčasťou súostrovia Maskarény a od roku 1968 spadá pod republiku Maurícius. 18 kilometrov dlhý ostrov ukrýva 200 km lagún a 7 km nádherných korálových útesov. Celkovo tu žije približne 40 000 obyvateľov, zamestnaných prevažne v poľnohospodárstve, v cestovnom ruchu či rybolove. Úradným jazykom je angličtina, ale dohovoríte sa aj francúzsky. Na miestnych trhoch budete počuť hlavne ľubozvučnú kreolčinu. Klíma na ostrove je teplejšia a suchšia než na Mauríciu. Ideálnym obdobím pre návštevu je leto, ktoré tu trvá od novembra do apríla. Denné teploty v rozmedzí 27 - 34 ° C príjemne ochladzuje všadeprítomný vetrík.

Najväčším bohatstvom ostrova je jednoznačne nádherná krajina. Ľudia tu žijú veľmi skromne a v dokonalom súlade s prírodou. Zvlnená krajina nezaprie sopečný pôvod. Najvyšší vrchol Mont Limon čnie 395 metrov nad hladinu mora. Postupom času sa na ostrove vyvinulo jedinečné prostredie, ktoré je domovom pre mnoho vzácnych druhov rastlín či živočíchov. Symbolom ostrova sú bezpochyby gigantické suchozemské korytnačky. Milovníci zvierat by nemali vynechať návštevu prírodnej rezervácie Anse-Quitor, sídliacu neďaleko letiska Sira Gaetana Duvala. Na 14 hektároch môžte vidieť pôvodný lesný porast, obrie suchozemské korytnačky, niekoľko druhov gekónov a nespočené množstvo vtákov. Pobrežné skaliská sú domovom veľkých kolónií netopierov. Zaujímavým spestrením pobytu môže byť návšteva niektorého zo sedemnástich okolitých ostrovčekov. Tým najväčším lákadlom je ostrov IIe Aux Cocos, ktorý sa nachádza 4 km od Rodrigues. Malý ostrovček pokrytý z veľkej časti kokosovými palmami ponúka nádherné pláže aj jedinečné korálové útesy, ktoré v niektorých miestach vystupujú nad morskú hladinu. Hniezdi tu aj rozsiahle spoločenstvo morských vtákov. Vstup na ostrov je povolený iba obmedzenému počtu osôb a tak je ilúzia opusteného ostrova takmer dokonalá.

Pri potulkách hornatou krajinou narazíte na malebné dedinky s usmievavými domorodcami, ktorí pred svojimi domami sušia na prádlových šnúrach chobotnice. Ľudia sú tu milí a veľmi pohostinní. Domy aj autá ostávajú odomknuté aj cez noc. Tu sa nekradne. Pozvanie na jedlo nie je žiadnou raritou. Na tanieri vám možno pristane slaný kozí syr, polievka z čerstvých morských plodov alebo kuracie kari s ryžou. Dokonalú romantiku dokresľujú stáda oviec a kôz roztrúsených pozdĺž ciest.

Keď sa vám zacnie po civilizácií, môžete vyraziť na sobotný trh do hlavného mesta Port Mathurin. Na pultoch stánkov sú tu vystavené kopy super čerstvého ovocia, zeleniny, morských plodov a rýb najrôznejších farieb a veľkostí. Ochotní predavači vás vyzvú na ochutnávku a radi sa o svojom tovare porozprávajú. Uličky mesta sú lemované štýlovými rybárskymi reštauráciami, kaviarňami a obchodíkmi, kde kúpite všetko od tigrej masti až po rybársku udicu. Zaujímavým úkazom pre mňa bola krásna mešita, postavená pre tunajšiu moslimskú menšinu. Drvivá väčšina miestneho obyvateľstva je katolíckeho vierovyznania.

Ako Robinson si budete pripadať na osamelých plážičkách pokrytých jemným pieskom (Anse Bouteille, Anse Philibert, Baile de I Est). Vstup do mora je veľmi pozvoľný a na väčšine pláží ho lemujú kamene. Nečakajte úhľadné rady hotelových lehátok. Namiesto slnečníkov poslúži tieň palmy alebo obrovskej skaly. Do plážovej tašky nezabudnite pribaliť šnorchel a verím, že sa rovnako ako ja nebudete môcť nabažiť tej farebnej nádhery. Medzi najobľúbenejšie potápačské lokality patrí Pointe Roche Noire, Pointe Palmsite či Pointe aux Cornes. Početné potápačské centrá zaisťujú odbornú výuku aj organizované ponory k vrakom lodí či korálovým útesom. Môžete tak pozorovať morské korytnačky, barakudy, tuniaky, manty, morské koníky, žraloky a stovky pestrofarebných korálových rybičiek. Juhovýchod ostrova si obľúbia kitesurferi. Priaznivý vietor tu vytvára ideálne podmienky a tak tu môžete pozorovať krkolomné kúsky tých najlepších kitesurferov z celého sveta.

Ak v sebe máte kus romantickej duše a v detstve vás fascinovali príbehy o opustených ostrovoch, skúste navštíviť kúzelný Rodrigues. A nezabudnite sa pozrieť na nočnú oblohu.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.