Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Na čo myslieť pokiaľ sa chystáte na dovolenku do exotiky?

Čo všetko vybaviť pred exotickou dovolenkou?

Čo všetko vybaviť pred exotickou dovolenkou?

Nastáva ročná doba, kedy ľudia utekajú za teplom do exotických destinácií. Patríte medzi tých, ktorí si tiež toho roku vysnívali dovolenku za oceánom? Nenechávajte nič na náhodu a na poslednú chvíľu, je mnoho vecí, ktoré musíte pred odjazdom zaistiť.

Rozhodne sa nespoliehajte, že kúpite zájazd na poslednú chvíľu za lepšie peniaze. Diaľkové lety fungujú na inom princípe, a čím viac letecká spoločnosť naplní lietadlo, tým sú ceny leteniek mnohonásobne vyššie.

Zaplatili ste dovolenku na poslednú chvíľu a práve ste zistili, že nemáte platný pas? Letíte do rozvojových zemí, kde je potrebné očkovanie? A čo vstupné víza? Na toto všetko potrebujete dostatok času k vybaveniu.

Cestovné doklady

Platnosť pasu je štandardne v exotických zemiach vyžadovaná minimálne 6 mesiacov po návrate z destinácie. Nezabudnite, že je často potrebné mať v pase voľné miesto k udeleniu víza. Niektoré zeme neakceptujú pasy, kde je uvedená izraelská pečiatka. Patria medzi ne napríklad Spojené arabské emiráty. Naopak napríklad v Spojených štátoch by sa im nemusel páčiť pas, ktorý je plný arabských pečiatok. Pokiaľ veľa cestujete, nezúfajte, na Slovensku môžete bez problémov vlastniť aj dva pasy.

Spojené Arabské Emiráty

Spojené Arabské Emiráty

Vstupné a výstupné povinnosti si radšej ešte pred plánovanou cestou overte na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.

Vstupné podmienky do exotických zemí

Vízum, či turistické karty je vo väčšine prípadov potrebné vybaviť dopredu už na Slovensku. Každá zem má taktiež inú dĺžku schvaľovacej lehoty. Je nutné počítať s niekoľko denným aj týždenným čakaním, proces nie je možné urýchliť.

Jedna z najznámejších zemí, kam je potrebné vízum, ale je možné ho zjednať až po prílete do destinácie, sú napríklad Kapverdské ostrovy.

Do Ruska, či Číny potrebujete vízum a naviac pozývací list (buď zaistí cestovná kancelária pri organizovanom zájazde, alebo je nutné, aby Vás pozval občan danej zeme).

Veľký čínsky múr

Veľký čínsky múr

Na Kubu vám bude stačiť vybavenie turistickej karty. O tu možno požiadať Veľvyslanectvo Kubánskej republiky v Bratislave. Prípadne vám ju zariadi cestovná kancelária, ktorá zájazd organizuje. Na konzuláte vám ju vystavia na počkanie, cestovná kancelária ju vybaví do niekoľkých dní. Podobne je na tom aj napríklad Dominikánská republika.

Pri vstupe do USA je potrebné vybaviť ESTU (cca 14 USD). Registráciu do systému ESTA je odporúčané vykonať minimálne 72 hodín pred odletom a iba na stránke Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA.

Pri vstupe na Srí Lanku je potrebné sa online registrovať v systéme ETA (cca 35 USD). Toto je možné urobiť aj po prílete na letisku.

Turistické vízum nie je napríklad potrebné do Thajska, Spojených arabských emirátov, na Bali, či Maledivy.

Maledivy

Maledivy

Očkování

Do niektorých zemí sú očkovania odporúčané, do iných naopak vyžadované. U špeciálnych očkovaní, ako je japonská encefalitída, besnota, či meningokok, je potrebné očkovanie podstúpiť 5-6 týždňov pred odletom. V prípade kratšej doby už nestihne vzniknúť imunita voči danej choroby. Štandardné očkovania, ktoré sú odporúčané do exotických destinácií, je proti žltej zimnici, či brušnému týfu.

Ak ste si pre tento rok zvolili dovolenku na safari, je nutne vyžadované očkovanie proti žltej zimnici. Certifikát o očkovaní získava platnosť 10 dní po prevedenom zákroku a platí na dobu cca 10 rokov.

Očkovanie do exotických destinácií

Očkovanie do exotických destinácií

Splnili ste všetky vyššie zmienené kroky? Stačí sa teda začať tešiť na dovolenku v jednom z exotických rájov. Možno ešte jedna rada nakoniec: pri výbere pobytu dávajte pozor na obdobie dažďov v danej zemi.

Štítok:

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.