Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Kuba – tancujúca perla Karibiku

Havana, hlavné mesto Kuby

Havana, hlavné mesto Kuby

Temperamentná, živočíšna, vášnivá, pestrá, živá, dýchajúca, voňavá, hlučná, priateľská, starodávna, nostalgická a veselá. Toľko prívlastkov má Kuba. Krajina, ktorá je vďaka svojej pohnutej histórii a súčasnosti nazývaná Pamätníkom socializmu, má pre cestovateľov obrovské čaro. Čím skôr Kubu návštívite, tým viac z jej autentickosti spoznáte. Vydajte sa po stopách starých áut a Che Guevara a spoznajte, aké to je vrátiť sa 50 rokov do minulosti.

Kuba - krajina cigár a Fidela Castra

Čo sa vám vybaví, keď sa povie Kuba? Starobylá Havana, povestné karibské pláže, staré Kubánky s farebnými turbanmi a cigarami Cohiba ledabolo zastrčenými v kútikoch úst, zmyselné, sexi mulatky vlniace sa v karibských rytmoch, biely rum tečúci prúdom, Papá Hemingway popíjajúci svoje obľúbené Daiquiri, tričko s Che Guevarom, obľúbeným kubánskym suvenírom, nedávno zosnulý kubánsky prezident a revolucionár Fidel Castro, staré americké káry, popraskané domy či prekrásna španielska koloniálna architektúra... Zoznam toho, čo robí Kubu Kubou, by bol nekonečný. Ako bonus vás čaká návrat do minulosti, pretože po pristátí na Kube nadobudnete dojem, že ste práve absolvovali výlet strojom času. Atmosféra dôb nedávno minulých je tu stále veľmi živá.

Kubánka s cigarou

Kubánka s cigarou

Prečo práve Kuba?

Kuba je najväčší karibský ostrov, ktorý je vďaka svojmu prírodnému bohatstvu a ojedinelej atmosfére právom nazývaný Perla Karibiku. Turistom, ktorí sa neuspokoja iba s ležaním na plážach, aj keď nádherných, ponúka Kuba nespočetne možností, čo vidieť a zažiť. Pri putovaní naprieč ostrovom vás čakajú prekrásne koloniálne mestá, zelené kopce, tabakové plantáže, najkrajšia krasová oblasť Kuby – údolie Viňales, kubánska metropola Havana, pobrežná promenáda Malecón a ďalšie a ďalšie obdivuhodné výtvory prírody aj človeka. A hlavne jedinečná atmosféra, ktorú musíte zažiť na vlastnej koži.

Údolie Viňáles, Kuba

Údolie Viňáles, Kuba

Tanec je na Kube všadeprítomný

Kubánci milujú tanec. Tancujú kedykoľvek a kdekoľvek. Na ulici, doma, v krčme, skrátka všade. Tanec a hudba patria k ich životu, k ich každodenným činnostiam, s veľkou chuťou sa mu oddávajú prakticky všetci, bez ohľadu na vek a pohlavie. Kubánci majú skrátka rytmus a tanec v tele. Keď živočíšne Kubánky rozvlnia svoje zmyselné boky v žeravých rytmoch salsy, spočinie na nich s potešením nejedno mužské, ale aj ženské oko.

Tanečníci na choduliach, Havana, Kuba

Tanečníci na choduliach, Havana, Kuba

Kubánska salsa má zbesilé tempo. Hoci sa budete snažiť akokoľvek, domorodým tanečníkom pravdepodobne stačiť nebudete. Miestni tancovať proste vedia. Aby aj nie, keď sa tancu venujú už od útleho veku.

Najlepšie pochytíte základy salsy na ulici, zájsť však môžete aj do niektorej z tanečných škôl, ktorých je na Kube obrovské množstvo, avšak ich kvalita a cena sa môžu výrazne líšiť. V lepších školách budete mať vždy zaistenú plnú starostlivosť a všetok čas svojho učiteľa tanca, vďaka čomu si čoskoro osvojíte základné kroky a ďalšie pokroky potom na seba nenechajú dlho čakať.

Pouliční hudobníci na Kube

Pouliční hudobníci na Kube

Starec a Daiquiri

Najlepšie miešané drinky, ktorých základom je biely rum, ochutnáte práve na Kube. Vedel to aj americký spisovateľ Ernest Hamingway, ktorý na Ostrove slobody rád popíjal legendárne Daiquiri vo svojom obľúbenom podniku La Floridita v Havane. V súčasnosti je tento bar vďačným turistickým cieľom. Tisíce turistov túžia navštíviť a odfotiť si miesto, kde Papá Hemingway často popíjal, kde premýšľal o živote, zbieral námety na svoje knihy, trávil veľa času debatovaním s miestnymi. Práve na Kube, ktorá bola pre Ernesta Hemingwaya druhým domovom, vzniklo jeho majstrovské dielo, kniha Starec a more, za ktoré získal Nobelovu cenu.

Bar Floridita

Bar Floridita Tony Hisgett

Ako platiť na Kube?

Na Kube existuje dvojaká mena - Kubánske peso (CUP) a Konvertibilné peso (CUC). Kubánske peso je určené pre miestnych, Konvertibilné pre turistov, aj keď za neho môžu nakupovať aj Kubánci a naopak turisti môžu nakupovať za CUP, hoci len v pár obchodoch. Za cca 1,20Eur dostanete 1 CUC alebo 24 CUP. V obchodoch mnohokrát narazíte na dve ceny, každú v inej mene. V niektorých obchodoch v turistických oblastiach za Kubánske peso nenakúpite, v niektorých potom ako turista nenakúpite vôbec, pretože sa v nich vydáva tovar len na lístky, tzn. na prídel. Systém potravinových lístkov sa týka prevažne potravín, ako sú fazuľa a ryža. Ak budete mať na Kube pri platení problém, verte, že nie ste sami. Systém dvoch mien dokonale zmätie takmer každého, kto je na Kube prvýkrát.

Mesto Trinidad vo vnútrozemí Kuby

Mesto Trinidad vo vnútrozemí Kuby

Víza a poistenie na Kubu

Za účelom turistiky stačí tzv. turistická karta (tarjeta del turista). Žiada sa o ňu na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave, kde zaplatíte poplatok 22 Eur. Platnosť je 30 dní od príletu. Pri vstupe je nevyhnutné preukázať sa platným zdravotným poistením a spiatočnou letenkou, samozrejmosťou je cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Pobyt s turistickou kartou sa dá predĺžiť o ďalších 30 dní na Imigračnom úrade v Havane ako aj v iných hlavných mestách provincií Kuby. Spolu so žiadosťou je potrebné predložiť potvrdenie o ubytovaní.

Pláž v oblasti Varadero, Kuba

Pláž v oblasti Varadero, Kuba

Povinné očkovanie na Kubu

Povinné nie je žiadne očkovanie, ale doporučené je očkovanie proti žltačke typu A aj B a proti brušnému týfusu. Pred odchodom je dobré overiť si aj platnosť očkovania proti tetanu a ďalších očkovaní absolvovaných v detstve.

V niektorých oblastiach Kuby sa môže vyskytovať cholera, ktorá sa prenáša hlavne kontaminovanou vodou a ľadom. Dodržiavanie hygienických zásad a zásad bezpečného stravovania by malo stačiť, ako prevencia však existuje aj vakcína vo forme nápoja. O vhodnosti preventívneho očkovania sa vždy poraďte s odborníkom.

Splňte si svoje sny a navštívte Kubu

Asi každý milovník cestovania túži navštíviť nejakú krajinu, ktorá ho z určitého dôvodu fascinuje, ktorá mu nedá spať, ktorú chce spoznať viac ako iné. Mojou srdcovou záležitosťou a zároveň najväčším cestovateľským snom je navštíviť a precestovať práve Kubu. Tak snáď sa raz dočkám .... : -)

Stará Havana, Kuba

Stará Havana, Kuba

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.