Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Zaujímavé veľkonočné zvyky a tradície vo svete

Veľká noc

Veľká noc

Veľká noc, veselé a pestrofarebné sviatky jari, so sebou prinášajú rozmanité zvyky. Niektoré sú príjemné a iné by sme si - že, dievčatá? - asi radi odpustili. Keď sa chlapci prirútia za zvukov korbáčov, aby nás náležite vyšľahali, poteší nás snáď jedine skutočnosť, že im to popoludnie môžeme beztrestne vrátiť studenou sprchou.

Každý z nás si ale určite vybavia aj rad príjemných činností, spájaných výhradne s Veľkou nocou. Iste ste tiež niekedy radi vyfarbovali vaječné škrupiny, piekli koláče, plietli a mašľami zdobili korbáč alebo na Zelený štvrtok popíjali zelené pivo.

Aké tradície sa ale dodržiavajú v iných krajinách? Kým v Amerike zajačik nosí deťom vajíčka a cukrovinky, v Nórsku sa čítajú veľkonočné kriminálne romány. Iné kultúry skrátka majú vlastné jedinečné, hoci možno trošku svojrázne, oslavy Veľkej noci. Pozrite sa teraz s nami na prehľad niektorých populárnych veľkonočných tradícií z celého sveta!

Austrálsky bojkot králikov

V roku 1991 spustila spoločnosť Rabbit-Free Australia kampaň, ktorá nahradila klasického veľkonočného zajačika bandikutom králíkovitým, roztomilým zvieratkom, ktoré je skôr známe pod menom veľký Bilby. Tento tvor s dlhými ušami králika pripomína. Prečo sa však Austrálčania tak úporne bránia bežnejším králikom? Lebo sú tu považovaní za škodcu, ktorí ničia plodiny a pôdu. Bilby je oproti tomu ohrozený druh a spoločnosti vyrábajúce čokoládové dobroty venujú časť výnosu z veľkonočných predajov na jeho záchranu.

V Austrálii zajačika nahradil Bilby

V Austrálii zajačika nahradil Bilby

V Nórsku sa čítajú "veľkonočné thrillery"

Veľká noc je pre Nórov ideálnym časom na prečítanie kriminálnych románov, ktoré tamojší vydavatelia skutočne vydávajú pod špeciálnym označením "veľkonočné thrillery". Sú známe ako Paaskekrimmen. Táto tradícia bola údajne zahájená v roku 1923, kedy vydavateľ kníh propagoval svoj nový kriminálny román na predných stránkach novin.

V Nórsku sa čítajú veľkonočné thrillery

V Nórsku sa čítajú veľkonočné thrillery

Fínsko v obkľúčení malých čarodejníc

V tejto škandinávskej krajine sa deti na Veľkú noc prezliekajú za roztomilé čarodejnice. S maskami a šálmi okolo hlavy chodia ulicami, recitujú tradičné básničky a prosia o čokoládové vajcia. Nesú pri tom tiež zväzky vŕbových konárov zdobených perím. V niektorých častiach západného Fínska sa o Veľkonočnú nedeľu zapaľujú veľké ohňe. Táto severská tradícia vyplýva z presvedčenia, že plamene odháňajú zlých duchov a čarodejnice, ktoré lietajú okolo na metle medzi Veľkým piatkom a Veľkonočnou nedeľou.

Veľkonočné fínske čarodejnice

Veľkonočné fínske čarodejnice

Francúzske mesto pozýva na obriu omeletu!

V meste Haux na juhu Francúzsko sa každý rok Veľkonočný pondelok na hlavnom námestí podáva obria omeleta. Na jej prípravu padne cez 4500 vajec a nakŕmi sa z nej až 1000 ľudí, takže verte, že býva skutočne gigantická. Jej príbeh začal, keď Napoleon a jeho armáda cestovali cez juh Francúzska, zastavili sa v malom meste a jedli tam omelety. Napoleonovi sa to tak zapáčilo, že nariadil obyvateľom mesta, aby zozbierali vajíčka a pripravili obrovskú omeletu pre jeho armádu na ďalší deň.

Obria omeleta vo Francúzsku

Obria omeleta vo Francúzsku www.sudouest.fr

Vo Florencii majú "vybuchujúci vozík"

Obyvatelia Florencie už po 350 rokov usporadúvajú slávnosť známu ako Scoppio del Carro čiže "výbuch vozíka". Krásne ozdobený vozík vybavený petardami je vedený ulicami mesta ľuďmi vo farebných kostýmoch z 15. storočia. Potom sa zastaví pred katedrálou Santa Maria del Fiore. Arcibiskup počas veľkonočnej omše zapáli rozbušku raketky v podobe bielej holubice, ktorá sa na oceľovom lanku presunie von k vozíku a vyvolá ohňostroj. Pôvod tohto zvyku, ktorého účelom je zabezpečiť krajine bohatú úrodu a šťastie, siaha až do obdobia prvej krížovej výpravy.

Scoppio del Carro vo Florencií

Scoppio del Carro vo Florencií

Na Korfu sa hádže hrncami i panvicami

Ráno o Bielej sobote sa na gréckom ostrove Korfu odohráva tradičné hádzanie hrncov. Ľudia vyhadzujú z okien nielen hrnce, ale aj panvice a rôzne ďalšie nádoby a rozbíjajú ich na ulici. Niektorí hovoria, že tento zvyk pochádza od Benátčanov, ktorí na Nový rok vyhadzovali všetky svoje staré veci. Iní veria, že hádzanie kvetináčov je vítaním jari a že symbolizuje nové plodiny, ktoré budú zhromažďované v nových hrncoch.

Špeciálne hrnce pre Veľkú noc na Korfu

Špeciálne hrnce pre Veľkú noc na Korfu

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.