Tadžikistan Tadžikistan

 • Zaujímavé miesta

  Hlavné mesto Tadžikistanu Dušanbe leží v Gissarskom údolí na úpätí Pamíru. Preteká ním rieka Varzob. Hlavná trieda Prospekt Rudaki spája nádražie na juhu a na severe mesta. Široké rovné ulice lemujú aleje stromov a nízke budovy, kedže oblasť môžu zasiahnuť občasné zemetrasenia. V centre Dušanbe stoja zaujímavé pamiatky, ako je Hlavná mešita, Palác jednoty bombardovaní v roku 2007, zvyšky synagógy z 19. storočia, pravoslávny kostol, Opera, Gurminj Múzeum hudobných nástrojov, citadela, islamské školy medresy, Národné múzeum Tadžikistanu a Etnografické múzeum v budove Kučai Ismoili Somoni.

  Z metropoly vedú cesty na sever i na juh krajiny. V horách nad Dušanbe sa skrýva nádherné jazero Iskander-kul. V jeho hladine vo výške 2 195 metrov nad morom sa odrážajú okolité trojtisícovky. Východne od jazera sa rozkladá obľúbená oblasť vysokohorskej turistiky – Fanské hory. V údoliach i na hrebeňoch vo výške 5 000 metrov nad morom vedú trasy pre skúsených športovcov. Odhalí vám priezračné modré jezerá (Alaudinská jazerá, Kulikalon) a panenskú prírodu.

  Pohorie Pamír si vyslúžilo prezývku strecha sveta. Jeho časť ležiaca na území Tadžikistanu spadá od roku 2013 pod ochranu organizácie UNESCO. Vrcholy v Pamíre presahujú 7000 metrov nad morom. Pohorím prechádza 728 kilometrov dlhá trasa Pamir Highway z Dušanbe do kirgizského mesta Oš. Cestu postavilo sovietské vojsko, aby urýchlilo zásobovanie svojej armády. Ročne sa na Pamir Highway vydávajú desiatky dobrodruhov na bicykli, v terénnych automobiloch i po svojich, aby sa stali súčasťou úchvatnej vysokohorskej krajiny. V srdci Pamíru leží mestečko Chorog, hlavné mesto autonomného územia Horský Badachšán, kam potrebujete nielen vízum, ale i špeciálne povolenie pre vstup.

  Na hraniciach s Uzbekistanom leží staroveké mesto Pendžikent preslávené ruinami pevnosti Sogdian. Stavby v meste zdobia zachovalé fresky a za hranicami Pendžikentu začíná systém siedmich Muragazorských jazier, ktorých hladina mení farbu podľa polohy slnka.

  Chudžand, druhé najväčšie mesto v Tadžikistane, založil sám Alexander Veľký pred viac než 2300 rokov. Kľudné mesto vystupuje nad riečku Syrdarja v údolí Fergana. Na jej ľavom brehu sa týči pamätník Ismail Somoni obklopený fontánami a zeleným parkom. Kolorit miestnych obyvateľov poznáte na trhovisku Bazar Panchshanbe, kde zoženiete čerstvé potraviny a suveníry. Mešita a medresa Masjidi Jami slúži moslimom a prezriete si ju len zvonku. V zrúcanine pevnosť z 10. storočia dnes sídli Múzeum histórie.