Tadžikistan Tadžikistan

  • Ako tráviť čas

    Tadžikistan sa stáva cieľom dobrodruhov z celého sveta. Krajina nepoškvrnená cestovným ruchom a jej pohostinní obyvatelia lákajú predovšetkým milovníkov vysokohorskej turistiky a horských bicyklov. Obľúbené trasy križujú Fanské hory a západné hrebene Pamíru. Náročné chodníky ďaleko od civilizácie zvládnete ľahšie s miestnym sprievodcom s taxou 20-40 USD na deň. Sprievodcu zoženiete v meste Chorog. Nenechajte si ujsť chodníky okolo jazier Artuš a Alaudin vo Fanských horách a v okolí Bačoru v centrálnom Pamíre. Skúsení cestovatelia prichádzajú s veľkolepými úmyslami na Pamir highway, cestu križujúcu krajinu a prechádzajúcu vo výške okolo 4000 metrov nad morom. Dá sa zdolať po svojich, autostopom, na bicykli alebo v prenajatom automobile s vodičom.

    Tadžikistan je rajom pre horolezcov. Ponúka jednoduchšie aj náročnejšie výstupy. Kráľovnou miestnych skál sa stala kilometrová vertikálna stena Zamin-Karor v meste Murghab.

    Po kopcoch sa môžete preháňať aj na koňoch alebo na ťavách. Výpravy na konskom chrbte vyrážajú z Bačoru a ťavy sú k dispozícií v Rang-Kulu.

    Tadžická kultúra si potrpí na hudbu a tanec. Odvoláva sa na perzské korene a považuje sa za ochrancu starovekých tradícií. Miestne zvyklosti najlepšie spoznáte, ak príjmete pozvanie na kávu alebo čaj. Miestni obyvatelia považujú za povinnosť uvítať cudzinca vo svojom dome. So staršou generáciou sa dohovoríte po rusky.