Slovensko - Trnava Slovensko

  • Popis

    Na západnom Slovensku leží krajské mesto Trnava. Preteká ním rieka Trnávka a obklopuje ho Trnavská pahorkatina. Krajina na mieste dnešného správneho, kultúrneho a historického centra bola osídlená už v dobe bronzovej. Vo svetle dejinných udalostí sa niekoľkokrát premenila. Dostala mohutné opevnenie, stala sa sídlom arcibiskupa a prvnej univerzity na uherskom území. Dnes sa študenti vzdelávajú na Trnavskej univerzite a Univerzite svätého Cyrila a Metoda. Za mestom vyrástla automobilka Peugeot-Citroën, vďaka ktorej výrazne vzrástla zamestnanosť.

    Pamiatky mesta pripomínajú rôzne obdobia. Najstaršie stavby spadajú do 14. storočia. Nad mesto sa vypínajú veže trojloďovej Baziliky svätého Mikuláša z rokov 1380-1421. Rovnako starý je aj Kostol svätej Heleny. Najhonosnejším chrámom Trnavy je Katedrála svätého Jána Krstiteľa, prvá stavba v barokovom štýle na Slovensku. Mestské opevnenie z 13. storočia tvorilo 35 veží spojených 10 metrovou hradbou. V súčasnosti si prehliadnete 3 brány a branky a zvyšné úseky hradieb. V srdci Trnavy stojí Mestská veža z obdobia renesancie. Chránila mesto pred nepriateľmi a ohňom. Neskôr ukazovala čas. Návštevníci mesta môžu vystúpiť na vežu každý deň a obdivovať hodinový stroj aj krásny výhľad do okolia.

    V lete Trnava ožíva festivalmi a slávnosťami. V prvej polovici septembra sa koná Trnavský jarmok, kde sa schádzajú remeselníci, umelci, historické atrakcie a hudobníci. Nakúpite prútené výrobky, keramiku, kované predmety, slamené ošítky alebo dobré víno a koláče. Ruka v ruke s jarmokom vznikol festival Stredovek pod hradbami. V sade Antona Bernoláka vyrastie 6 vojenských táborov aj s poľnou kuchyňou. Predstaví každodenný život v stredoveku, šermiarske súboje, dobové krčmy, lukostreľbu, strelné zbrane, ohňovú show a vtedajšie ihrisko pre deti. V okolí Trnavy navštívte Smolenický zámok a kvapľovú jaskyňu Driny.

Najnovšie recenzie Slovensko - Trnava

Všetky recenzie Slovensko - Trnava