Zájazd do

Florencia let, Florencia

Hodnotenie: 0/5

Taliansko, Florencia

Dajte nám ešte chvíľku, prosím,
overujeme dostupnosť a ceny.

Florencia let, Florencia

Rýchly popis:

Kráľovná Toskánska v sebe ukrýva nádherné poklady svetoznámych umelcov. Uvidíte originál sochy Dávida od Michelangela, nezabudneme vás previesť chodbami galérie Uffizi, nadýchate sa historickej atmosféry v Palazzo Vecchio. Očarí vás katedrála Santa Maria del Fiore, známa aj pod prezývkou Il Duomo, ktorú preslávila kniha Dana Browna Inferno. Dušu pohladí prechádzka záhradami Boboli a Florenciu budete mať v malíčku.


Ubytovanie: 3x v hoteli
Stravovanie: 3x raňajky


Florencia


PODMIENKY VSTUPU DO KRAJINY


Doprava:
letecká
Program:

1. deň – odlet z Viedne do Florencie/Bologne. Mesto označované za kráľovnú Toskánska a kolísku talianskej renesancie. Na jeho dnešnom vzhľade sa nepodpísala len preslávená rodina Mediciovcov, ale aj množstvo umelcov ako Botticelli, Michelangelo, či Leonardo da Vinci. Mesto založili v roku 59 pred n. l. Rimania, ktorí ho nazvali Colonia Florentia - Kvitnúca. Prechádzka mestom - kostol Santa Maria Novella s mramorovou fasádou, ktorá bola prvou veľkou bazilikou Florencie. Pokračovanie cez časť San Lorenzo až k historickému centru Florencie a klenotu Toskánska - námestiu Duomo. Baptistérium San Giovanni, kde obyvatelia mesta najčastejšie pristupujú k sviatosti krstu a bol pokstený aj florentský rodák, básnik Dante Alighieri. Giottova zvonica so 436 schodmi a prekrásnym výhľadom na centrum mesta. Chrám Santa Maria del Fiore a Giottovou zvonicou. Návrat do hotela.

2. deň – raňajky, návšteva Paláca Vecchio. Zvonku strohá stredoveká pevnosť je vo vnútri luxusnou rezidenciou zo 16. storočia. Pokračovanie návštevou Galérie Uffizi – prvého novovekého múzea Európy založeného už v roku 1581, ktoré dnes patrí medzi desať najobľúbenejších a najnavštevovanejších múzeí sveta s veľkolepými majstrovskými dielami talianskych a európskych umelcov. Návrat do hotela.

3. deň – raňajky, návšteva Baziliky Santa Croce, gotického chrámu, hrobka "celebrít" ako Michelangelo, Galileo, Machiavelli alebo skladateľ Rossini. Presun cez most Ponte Vecchio na druhú stranu rieky Arno. Na najstaršom a dnes najfotografovanejšom moste ponad rieku pôvodne sídlili mäsiari, ktoých vyhnal vojvoda Ferdinando I. de Medici a na moste sa usídlili zlatníci. Na námestie Piazza De´Pitti s palácom Pitti, ktorý bol v minulosti sídlom veľkovojvodov. Ku palácu patria nádherné záhrady Boboli, ktoré sú dokonalou ukážkou talianskej parkovej úpravy. Návrat do hotela.

4. deň – raňajky, dopoludnia návšteva múzea Galleria dell´Accademia s originálmi nielen od Michelangela, alebo možnosť nákupov. Odlet do Viedne.

UPOZORNENIE: v prípade záujmu a lístky do galérie Uffizi a dell´Accademia je potrebné informovať sa v CK hneď pri objednaní zájazdu.


V cene je zahrnuté:
3x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami, letecká doprava Viedeň - Florencia/Bologňa - Viedeň, transfer na letisko a späť s nástupom v NR, TT alebo BA, transfer letisko - hotel - letisko, sprievodca CK, prehliadky podľa programu bez vstupov.
V cene nie je zahrnuté:
Povinné príplatky: servisné poplatky 195 EUR/os., doprava v meste, palivový a emisný príplatok 25 EUR/os., pobytová taxa (platba na mieste cca 3 EUR/os./noc). Odporúčaný doplatok: komplexné cestovné poistenie (vrátane poistenia COVID) KOMFORT 3,70 EUR/os./deň alebo poistenie PLUS 4,70 EUR/os./deň, vstup do Galérie Uffizi (objednaný vopred) 24 EUR/os. (25 r. +), 6 EUR/os. (18 - 25 r.), 4 EUR (ZŤP, do 18 r.), vstup do Galérie dell´Accademia (objednaný vopred) 16 EUR/os. (25 r. +), 6 EUR/os. (18 - 25 r.), 4 EUR (ZŤP, do 18 r.), orientačná cena ostatných vstupov 60 EUR/os. (platba na mieste). Ostatné doplatky: 1-lôžková izba 140 EUR/3 noci. Upozornenie: ceny vopred objednaných vstupov sa môžu meniť. CK Turancar si vyhradzuje právo na ich doúčtovanie.
Typ stravy:
raňajky
Dni:
4 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Pamiatky v programe pre leták:
Galéria Uffizi | Palazzo Viecchio | Galleria dell´Accademia

Vyberte si termín

Popis

Florencia je hlavným mestom malebného Toskánska v povodí rieky Arno Názov mesta je ľahký, názov Florencia totiž pochádza z talianskeho fiorentina, čo v preklade znamená "kvitnúci". Taliansky ekvivalent názvu mesta je Firenze. Mesto bolo svojho času kolískou renesancie, čo je poznať na prvý pohľad. V 14. storočí sa do čela mesta dostal rod Medicejských. Členovia rodiny Medicejských boli veľkými zástancami umenia, a preto do mesta pozvali najväčších maliarov, spisovateľov a architektov tej doby. S históriou mesta sú teda nerozlučne spojené zvučné mená umelcov ako napríklad Alighieri, boccacio, Botticelli, Da Vinci, Michelangelo či Petrarca. 

Florencia je jedným z najdôležitejších miest Talianska, v rokoch 1865 až 1870 sa dokonca stala hlavným mestom novo vzniknutého talianskeho kráľovstva z dôvodu obliehania Ríma francúzskymi vojakmi. 

Kto rád jazdí za pamiatkami, ten sa vo Florencii určite nudiť nebude. Naopak. Mesto je totiž akýmsi múzeom samo o sebe. Povedomé z nespočetných fotografií vám určite bude hlavné florentské námestie Piazza della Signoria alebo Radničné námestie, ktorého dominantou je socha Michelangelova Davida nachádzajúca sa v Loggia dei Lanzi, v otvorenej hale s krížovou klembou ozdobené tromi gotickými stĺpmi. Miestna socha je však len kópiou. Originál sa od roku 1873 nachádza v galérii Accademia. Tá bola pôvodne založená ako maliarska škola, dnes sa však vyznačuje predovšetkým Michelangelovými dielami. 

Ďalšia dominanta námestia stojí ihneď vedľa a je to radnica Palazzo Veecchio alebo inak povedané Starý palác. Nad radnicou sa týči 95 metrov vysoká veža Torre d´Arnolfo pripomínajúca stredoveký hrad. Veža slúžila ako architektonický vzor ďalším podobným stavbám v celom Toskánsku. V tých niekoľko málo rokoch, kedy bola Florencia hlavným mestom Talianska, tu sídlil taliansky parlament a spolu s ním taktiež ministerstvo zahraničných vecí. Celá stavba sa pýši bohatou renesančnou výzdobou a jej priestory si môžu turisti prezrieť i z vnútra. Horná časť stavby je spojená ako s galériou Uffizi, chválou renesačného umenia, tak s Palazzo Pitti, ktorý nasjkôr slúžil ako sídlo florentských panovníkov. Dnes sú súčasťou paláca štyri múzea s jedinečnými zbierkami umenia. Od paláca sa môžete vydať smerom k záhradám Boboli. Tie slúžia jednak ako miesto odpočinku a jednak ako akási oáza prírody vo vnútri mesta. V parku sa môžete kochať množtvom záhrad, fontán, umelých jazierok či jaskýň spolu s malou pevnosťou Belvedere. 

Skôr zmienená galeria Uffizi ponúka vo svojích priestorách diela vyznamných renesančných majstrov ako Michelangela, Raffaela, Botticelliho, Leonarda, Tiziana, Rubense a ďalších. Po Vatikánskych múzeách je druhá do počtu vystavovaných predmetov Taliansku. Na Piazza della Signoria sa rovnako nachádza Neptúnová fontána z 16. storočia. 

Z Piazza della Signoria sa môžeme vydať smerom k ďalšej známej stavbe a to k forentskej katedrále, alebo dómu.  Obrovská majestátna kopula dóma Santa Maria del fiore (alebo Duom Santa Maria del Fiore) priťahuje najviac pozornosti z celého panoramatu mesta. Táto tretia najväčšia talianska katedrála stojí na Katedrálnom námestí (Piazza del Duomo). Námestie je z druhej strany spojené s Piazza San Giovanni ozdobené jedinčným baptisteriem sv. Jana. Tento komplex stavieb tak tvorí zaujímavý a vyhlásený architektonický celok. Samotná kopula katedrály Santa Maria del Fiore je ohromujúca svojou veľkosťou a krásna svojím vyhotovením. Jej fasáda, ktorá vznikla v 19. storočí, je obložená pruhmi bieleho, zeleného a ružového mramoru, ale spolu tvoria majestátnu dekoráciu. Samotný interiér katedrály je však pomerne prostý. Do vnútra je vstup turistom povolený, avšak musíte prekonat bariéru o výške 463 schodov, ktoré vás však dovedú priamo dnu do kopule. Zhora sa Vám potom naskytne úchvatný pohľad na celé mesto i jeho okolie. 

Pri potulkách Florenciou nesmiete zabudnúť na prechádzku starým mostom Ponte Vecchiou, kde môžete preskúmať jedinečné umenie vystavované obchodníkmi a predavačmi. Táto tradícia na moste existuje už od 13. storočia.  Kúsok od katedrály Santa Maria del Fiore leží námestie Piazza San Lorenzo s rovnakomenným kostolom na ktorého stavbe pracovali vyhlásení umelci - Bruneleschi a Michelangelo. Kostol sa mal stať rodinným kostolom rodiny Medicejských a skrýva taktiež rodinnú hrobku. V rohu námestia taktiež stojí mohutný palác Palazzo Medici-Riccardi, ktorý je jedným z najstarších renesančných typov. 

Na námestí San Marco v univerzitnej štvrti stojí rovnakomenný kostol zo 14. storočia, ktorý pôvodne existoval ako sídlo rádu dominikánov. Bol bydliskom mimo iné i pre známeho maliara Fra Angelica, ktorý zdobil mníšske izby svojimi maľbami. Svojho času tu žil taktiež G. Savonarola, mních, ktorý sa preslávil odvážnou kritikou cirkvi, za čo zaplatil vlastným životom.  Nie príliš ďaleko nájdeme archeologické múzeum Museo Nazinale Archeologico pýšiace sa vzácnou zbierkou etruského umenia. 

Pokiaľ Vás florentské umenie a pamiatky nadchnú, určite sa oplatí vyjsť si pár kilometrov za mesto a preskúmať niektoré z Medicejských viliek v okolí. Najznámejšími sú Villa di Castello, Villa della Petraia a Villa Careggi.  Blízke mestečko Fiesole bolo za dôb renesancie obľúbeným letným sídlom bohatých Florenťanov. Stredom mesta je kúzelné námestie Piazza Mino da fiesole s radnicou a múzeom Bandini, pýšiacim sa zbierkou florentského umenia zo 13., 14. a 15. storočia.