Eritrea Eritrea

 • Ďalšie upozornenia

  Hraničný spor medzi Etiópiou a Eritreou nie je stále doriešený, v posledných mesiacoch naopak rastie napätie v oblasti a dochádza k výraznému presunu armád oboch krajín do blízkosti hranice.

  Odporúčame necestovať do niektorých oblastí krajiny, najmä na hranici s Etiópiou a so Sudánom. Hranica medzi Eritreou a týmito dvoma krajinami je uzavretá. Ďalej je lepšie necestovať do Tesseney, do oblasti okolo Afabet, Nakfa a medzi Sebederat a hranicou s Etiópiou (Temporary Security Zone). V oblastiach na západ od prístavu Assab, na juh od Mendeferra a Barentu a v okolí Massawa je možné stále naraziť na nášľapné míny. Odporúča sa radšej vôbec neodbočovať z ciest a popredu sa radšej o bezpečnosti plánovanej trasy informovať.

  Eritrejské úrady naviac v súvislosti s napätou situáciou vzhľadom na nedoriešený hraničný spor s Etiópiou silne obmedzujú pohyb vo vnútrozemí. Pred cestou po vnútrozemí je potrebné požiadať o súhlas príslušné úrady. Hrozby bombových útokov sú v poslednej dobe reálne. Turisti by preto mali byť obozretní. Bežná kriminalita (krádeže apod.) sa i napriek stúpajúcej tendencii obmedzuje len na väčšie mestá.  Eritrea je turisticky neprebádaná zem, ktorej obyvatelia tvoria z polovice ortodoxní kresťania a z polovice moslimovia. Oblečením, používaným jazykom, jedlom i zvykmi, vrátane používaného obrázkového písma, sú Eritrejci veľmi podobní obyvateľom Etiópie, najmä jej amharsko-tigrejskej časti.  Konzervatívne oblečenie i decentné chovanie by malo byť pravidlom, zdvorilosť platí i pri dohadovaní na trhu. Protestným demonštráciám alebo iným zhlukom ľudí je vhodné sa úplne vyhnúť, rovnako fotografovaniu alebo natáčaniu. Pri robení záberov pre súkromné účely sa odporúča požiadať snímaný objekt popredu o dovolenie.  Na cestovanie po Eritrei sú nutné špeciálne povolenia pre archeologické vykopávky, církevné pamiatky aj pre návštevu Dahlackých ostrovov, ktoré sú povestným rajom potápačov. Vôbec nie je prístupná zhruba 25 km bezpečnostná zóna pozdĺž celej hranice s Etiópiou, kde sú rozmiestnené mierové sily OSN. Bezpečné nie sú ani územia pri hranici so Sudánom. Ťažko prístupný je prístav Assab.  V určitých oblastiach je možné naraziť na nášľapné míny alebo nevybuchnutú muníciu ako pozostatky vojny Eritrey za nezávislosť na Etiópii; odporúča sa maximálna opatrnosť (radšej vôbec necestovať v noci a nechodiť ani nejazdiť mimo cesty) a získanie dôkladných informácií od miestnych úradov pred každou uvažovanou cestou mimo hlavné mesto Asmaru alebo prístav Massawa.