Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Zabudnite na minulosť a dajte Bulharsku šancu

V minulosti si Bulharsko vyslúžilo nálepku chudobného príbuzného luxusných stredomorských letovísk s upravenými promenádami a dokonalým servisom. Vrelo doporučujem nesúdiť knihu podľa obalu a vziať si z Bulharska to najlepšie (naozaj nemám na mysli len neprekonateľne dobrú kokosovú zmrzlinu na námestí v Starom Nessebare).

K ďalšej návšteve tejto krajiny ma dozaista presvedčí:

1. Krátka doba letu

Necelé dve hodiny v lietadle sa dajú prežiť aj s plačúcimi deťmi za chrbtom a partnerovou fóbiou z lietania.

2. Priateľskí domorodci

Keď vám dochádzajú anglické slovíčka a na lúštenie cyriliky v jedálnom lístku ste príliš hladní, veľmi často narazíte na jedálny lístok v češtine alebo ochotného čašníka s pochopením pre tápajúceho turistu.

3. Nádherné, piesočné pláže

Sú právom považované za najväčšie lákadlo Bulharska. Mnoho pláží sa pýši Modrou vlajkou EÚ, udeľovanou za čistotu a kvalitu vody. Toto ocenenie pravidelne získavajú pláže v Albene predovšetkým vďaka jemnému zlatistému piesku, pozvoľnému vstupu do mora aj vynikajúcemu zázemiu pre návštevníkov (sprchy, snack bary, strediská vodných športov, plážový servis, služby plavčíkov).

Perlou Slnečného pobrežia je 8 km dlhá Cocoa Beach s krásnymi piesočnými dunami. V hlavnej sezóne sa tu konajú preslávené diskotéky pod šírym nebom.

Protipólom Slnečného pobrežia sú pláže pri letovisku Duni. Užšie pláže obklopené zalesnenými kopcami uspokoja milovníkov prírody a pokojnejšej dovolenky. Ďalšia divoká pláž Mouth Beach sa nachádza pri letovisku Sinemorec.

Vyberte si zájazd do Bulharska

Divoké skaliská, biely piesok a prudko sa zvažujúce dno láka milovníkov šnorchľovania a nudizmu. Nejde nespomenúť ani svetoznáme Zlaté Piesky, nachádzajúce sa 17 km od Varny. Komornejšie letovisko Sveti Vlas sa pýši tromi plážami ocenenými Modrou vlajkou, malebným jachtovým prístavom a jedinečnou klímou, ktorá pôsobí blahodárne na dýchacie cesty.

4. Historické pamiatky

V Bulharsku si určite prídu na svoje aj milovníci pamiatok. Romantický Nessebar (zapísaný na zozname UNESCO) vás oslní typickými drevenými domčekmi a kľukatými uličkami, kostolmi z byzantského obdobia, Starým Biskupským palácom, pred ktorým sa musí odfotiť každý turista či unikátnym veterným mlynom.

Najkrajšie pláže Bulharska

Prečítajte si aj:

Najkrajšie pláže Bulharska

Monumentálna katedrála sv. Alexandra Nevského v Sofií sa radí medzi najvýznamnejšie pravoslávne chrámy sveta. Na zozname UNESCO je právom aj Thrácka hrobka vybudovaná pravdepodobne s 4 storočí pred n. l. Za povšimnutie stoja aj prekvapivo zachované nástenné maľby.

Cestujte bez obáv: Nové pripoistenie vás ochráni pred problémami s Covid-19

5. Panenská príroda a romantické dedinky, v ktorých sa zastavil čas

Ako veľká milovníčka prírody som si nemohla nechať ujsť návštevu prírodných rezervácií. Pomaly plynúcu rieku Ropotamo, obklopenú pralesom. Raj divočiny NP Vitoša (vlky, medvede, divoké mačky). Aj CHKO Jailata s divokými lúkami, strmými skalami, jaskyňami a bohatou históriou (vínne pivnice, nekropola). Samostatnú kapitolu tvoria dedinky vo vnútrozemí (Kamen Bryag, Pastuh, Byala), ktoré sú dokonalou esenciou Bulharska. Krásna príroda sa tu snúbi s jednoduchou, ale vynikajúcou kuchyňou a rýdzim charakterom obyvateľov.

Vaša dovolenka v Bulharsku

6. Vynikajúce jedlo

Bulharská kuchyňa má jednu obrovskú výhodu, je vynikajúca a veľmi zdravá. Spočiatku som bola mierne v šoku z všadeprítomného šopského šalátu, ale po čase som ho už vyzerala s radosťou. Základom jedálničku v Bulharsku sú ryby, zelenina a mäso. Zvláštnou kapitolou je polievka tarator, ktorú si buď zamilujete, alebo vás bude jej chuť strašiť aj v snoch (kombinácia uhorka, kôpor, kyslé mlieko nie je pre každého). Úžasné je aj bulharské víno (obzvlášť červené), ale doporučujem konzumovať ho s rozvahou – je prekvapivo silné.

7. Údolie tisícich ruží

Bulharsko je významným producentom vzácneho ružového oleja, pochádzajúceho z obrích ružových plantáží, ležiacich na úpätí pohoria Stara Planina. Mesto Kazanlak je vstupnou bránou do tohto 120 km dlhého voňavého údolia.

Bulharsko ako ho nepoznáte

Prečítajte si aj:

Bulharsko ako ho nepoznáte

8. Blahodárne kúpele

Dokonalú relaxáciu ponúkajú v Bulharsku luxusné SPA centrá päťhviezdičkových hotelov. Nachádza sa tu aj veľké množstvo prírodných kúpeľov. Veľmi známe sú bahenné kúpele v Burgase, klimatické kúpele Sveti Vlas či vodoliečebné minerálne kúpele v Sofií (umiestnené v budove postavenej v byzantskom štýle).

9. Vysoké hory

Keď vás omrzí kúpanie sa v mori, môžete naplánovať výstup na niektoré z Bulharských pohorí. K najobľúbenejším patrí Pirin s mnohými romantickými jazerami a hustou sieťou turistických chát. V zimných mesiacoch sú tu ideálne podmienky pre lyžovanie. Pohorie Rila je rajom pre náročnejších turistov (najvyššia hora Musala 2925 m), ale odmenou za prekonanú námahu sú neopakovateľné výhľady na horské jazerá, vodopády a strmé kaňony.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.