Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Špecialistka na Grécko radí: Kde nájsť najkrajšie pláže?

Stopy v piesku

Stopy v piesku

Obľuba Grécka v dnešnej nepokojnej dobe prudko stúpa a nie je pochýb o tom, že značný podiel na tom majú práve nádherné pláže. Nad mnohými z nich hrdo vejú modré vlajky udeľované za čistotu pláží a kvalitu vody. V každoročných rebríčkoch najkrajších pláží zastávajú popredné pozície a tak mi dovoľte zoznámiť vás s mojou osobnou hitparádou gréckych pláží.

1. Lefkada

Vybrať najkrajšiu pláž na Lefkade nie je vôbec ľahké. Každá má svoje osobité kúzlo. Nerada sa riadim internetovými rebríčkami, ale tu im musím dať za pravdu. Pláž Porto Katsiki (v preklade Kozia zátoka), ležiaca v blízkosti letoviska Vassiliki, je skutočne úchvatná. Cesta k nej je úzka a kamenitá. Na jej konci vás čaká nezabudnuteľný pohľad. Vysoké vápencové útesy lemujú 300 metrov dlhú pláž s jemným bielym pieskom a blankytne modrým morom. Pláž je pre svoju popularitu veľmi často preplnená a preto ideálny čas k jej návšteve je buď skoré ráno, alebo mimo hlavnej sezóny. Porovnateľne malebná je tiež pláž Egremni (dostupná po 347 schodoch vytesaných do útesu), ktorá zatiaľ odoláva masovému turizmu.

Pláž Porto Katsiki, Lefkada

Pláž Porto Katsiki, Lefkada

2. Kréta

Mojou favoritkou medzi plážami na Kréte je malebná zátoka Balos na polostrove Gramvousa. Vedie k nej prašná cesta, cez ktorú vám často prebehne stádo kôz (maškrty sú veľmi vítané). Samotná lagúna je pokrytá jemnučkým bielo-ružovým pieskom. Krištáľovo priezračné more padá do hĺbky iba veľmi pozvoľne a až tu si uvedomíte koľko odtieňov môže mať modrá farba. Myslím, že Karibik tu nachádza dôstojného súpera. Nemôžem zabudnúť ani na dlhú piesočnú pláž v letovisku Platanias (ocenená Modrou vlajkou). Tá okrem dokonalého mora ponúka aj bezchybný servis. Zľahka snobské letovisko Elounda má pláže piesočné aj kamienkové a k tomu krásne výhľady na zelené svahy. More je tu veľmi plytké a teplé. Príjemným spestrením plážového povaľovania môže byť výlet na neďaleký ostrovček Spinaloga.

Zátoka Balos, Kréta

Zátoka Balos, Kréta

3. Rhodos

Pláže ostrova Rhodos sú veľmi rozmanité. Nájdete tu okúzľujúce zátoky, nekonečne dlhé pieskové pláže a skalnaté zálivy. A práve skalnatý záliv pomenovaný podľa známeho herca Anthony Quinna (natáčal sa tu film Delá z Navarone) ma veľmi okúzlil. Divoké skaliská, ihličnaté stromy poskytujúce príjemný tieň a priezračne čistá voda s bohatým podmorským životom. Absencia plážového servisu chráni toto jedinečné miesto pre davmi turistov. Pieskovo-kamienková pláž Fourni je osviežujúcou bodkou za návštevou skalného hradu Monolithos. A zoznam krásnych pláží by nebol kompletný bez prechádzky po dlhej piesočnej pláži Tsambika. Plytké, teplé more a dostatok plážových atrakcií ocenia aj tí najmenší rekreanti.

Záliv Anthony Quinna, Rhodos

Záliv Anthony Quinna, Rhodos

4. Thassos

Keď sa povie Thassos, pred očami sa mi zjaví pláž Makryammos. Krásne zelené kopce a piesok jemný a biely ako múka. K dispozícií je aj dostatok plážových športov a štýlové taverny.

Pláž Makryammos, Thassos

Pláž Makryammos, Thassos

5. Mykonos

Uvoľnená atmosféra ostrova Mykonos doslova láka k leňošeniu. Môžete si vybrať kľudnejšie zátoky s minimom turistov - Agia Anna či Agios Stefanos. Obľúbené rušnejšie pláže (piesočné) s množstvom športových aktivít, diskotékami a barmi sú Kalo Livadi, Super Paradise (vyhľadávaná medzi gaymi a lesbičkami) či Omos. Nutnú dávku adrenalínu do žíl vám vženie surfovanie na veternej pláži Ftelia. Pláž OrnosBeach je vyhľadávaná medzi milovníkmi potápania.

Pláž Agios Stefanos, Mykonos

Pláž Agios Stefanos, Mykonos

6. Lesbos

Tento ostrov je jedným z mojich plážovým favoritov. Na 370 kilometrov dlhom pobreží ostrova Lesbos je mnoho piesočných pláží s vynikajúcim servisom a zároveň aj veľa malebných zátok s intímnou atmosférou. Vyvierajú tu liečivé pramene s ozdravnými účinkami na pohybový aparát či kožné problémy. Bolo by preto hriechom nenavštíviť termálne kúpele priamo na pláži neďaleko Molyvosu. Z pláží ma najviac okúzlila komornejšia Vatera Beach. Táto 700 m dlhá pláž s jemným pieskom je úžasným miestom pre relaxáciu. Ak ku spokojnosti potrebujete slnečník, sprchy a vynikajúce jedlo, tak bude vašou jednotkou dozaista pláž Agios Isidoros, ležiaca v južnej časti ostrova.

Štítok:

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.