Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Slávne Jordánsko: Navštívte miesta zo svojich obľúbených filmov

Skalné mesto Petra v Jordánsku

Skalné mesto Petra v Jordánsku Shutterstock

Rozmanité krajiny Jordánska - od ikonickej panorámy Ammánu cez starobylé ruiny Petry po ružovú púšť Wadi Rum - vytvárajú neuveriteľne okúzľujúce panorámy. To si všimli aj filmári, ktorí práve tu natočili viac než 100 celovečerných filmov. Iba v posledných piatich rokoch ich priniesli 29, vrátane dvoch Star Wars filmov, Marťana a remaku Aladina v hlavnej úlohe s Willom Smithom.

Je to Mars? Je to Jedha? Je to Wadi Rum!

Wadi Rum, Jordánsko

Wadi Rum, Jordánsko Shutterstock

Postava, ktorú si v sci-fi filme Marťan (2015) zahral Matt Damon, tráví väčšinu času na Marse. Tieto scény však boli vytvorené na planéte Zem v púšti Wadi Rum. Chránená oblasť s červenými skalami a prírodná rezervácia v južnej časti Jordánska je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nepotrebujete kozmickú loď, aby ste sa tam dostali, ale pocit z úteku na inú planétu určite zažijete až budete putovať po hrdzavo sfarbených dunách a pieskovcových horách.

Vyberte si z našej ponuky zájazdov do Jordánska

Púšť Wadi Rum patrí k dôležitým turistickým cieľom krajiny a priťahuje najmä horolezcov, milovníkov trekkingu aj ťavieho safari. Obľúbenou aktivitou je kempovanie pod hviezdami a jazda na arabských koňoch. Zábery púšte sa objavili už vo filme Lawrence z Arábie (1962) a naštartovali jordánsky turistický ruch. Od tej doby sa Wadi Rum vyskytla v rade ďalších filmov: Červená planéta (2000), Transformers: Pomsta porazených (2007), Rogue One: Star Wars Story (2016), Aladin (2019) atď.

Čo majú spoločné Jinn, Transformers a Indiana Jones?

Skalné mesto Petra

Skalné mesto Petra Shutterstock

Odpoveď je jednoduchá – ruiny starobylého mesta Petra. V sérii Jinn od Netflixu možno vidieť hrobky, chodníky a jaskyne tohto unikátneho archeologického náleziska. Nadprirodzené bytosti, ktoré by svojim objaviteľom plnili priania, tu asi nenájdete, ale môžete si dopriať pekný trek po chodníkoch úchvatného skalného mesta zaradeného na zoznam UNESCO. K videniu je tu mnoho obdivuhodných pamiatok, napr. legendárna pokladnica. Petra si zahrala vo filmoch Indiana Jones a Posledná krížová výprava (1989), Mortal Kombat 2: Vyhladenie (1997), Transformers: Pomsta porazených atď.

Hviezdy ako na dlani: 5 európskych lokalít, kde sa môžete kochať krásou nočného neba

Prečítajte si aj:

Hviezdy ako na dlani: 5 európskych lokalít, kde sa môžete kochať krásou nočného neba

Ten skalnatý most z Aladina vyzerá povedome…

Most Burdah, Jordánsko

Most Burdah, Jordánsko Shutterstock

Zatiaľ čo príbeh sám je fantázia, skalnaté oblúky sú skutočné. Wadi Rum, jedna z najpôsobivejších púštnych krajín na svete, je domovom hneď niekoľkých pozoruhodných "mostov". Zmieňme napr. Burdah, Umm Fruth a Jebel Kharazeh. Najmite si miestneho sprievodcu s vozidlom  4x4 a preskúmajte scénické miesta, ktoré okúzlili nielen filmárov. Stále častejšie sem mieria davy návštevníkov túžiacich zachytiť fotogenické útvary. Dodajme, že vstup do Jaskyne zázrakov v Aladinovi bol natočený v impozantnej hore Sedem pilierov múdrosti.

Surfkiting: Naučte sa skrotiť vietor a lietať na vlnách!

Prečítajte si aj:

Surfkiting: Naučte sa skrotiť vietor a lietať na vlnách!

Smrť čaká všade, ale v Ammáne sa natáčala

Ammán, Jordánsko

Ammán, Jordánsko Shutterstock

Mnohokrát zmienený seriál Jinn prináša divákom aj pohľad na ohromujúcu panorámu Ammánu. Hlavné mesto Jordánska, postavené na kopcoch, ponúka návštevníkom množstvo miest s atraktívnymi výhľadmi: strešné reštaurácie, bary v korunách stromov, kaviarne vhodné pre rodiny s deťmi aj slávne archeologické nálezisko na najvyššom vrchole. Vznešené fórum, Herkulov chrám a jedinečný amfiteáter s hľadiskom pre 6000 divákov pripomínajúci časy rímskej nadvlády. V Ammáne nie je núdza ani o zaujímavé múzea. K najvýznamnejším patrí Jordánske archeologické múzeum, Jordánske etnografické múzeum a Múzeum ľudových tradícií. V meste sa ďalej natáčali filmy Smrť čaká všade (2008), Labyrint klamstiev (2008), 30 minút po polnoci (2012) a i.

Vyberte si z našej ponuky Last Minute zájazdov do Jordánska

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.