Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Kávové destinácie: 5 tipov na dovolenku s vôňou kávy

Dovolenka s vôňou kávy

Dovolenka s vôňou kávy Shutterstock

Premýšľali ste niekedy nad hrnčekom voňavej rannej kávy, odkiaľ sa vzali tie kúzelné zrniečka, ktoré vám dodajú vzpruhu do nového dňa? Zámorské objavy a kolonizácie počiatkom novoveku rozšírili pestovanie kávovníka z Afriky do krajín východnej Ázie a aj do Strednej a Južnej Ameriky. Káva sa tak postupom času stala významnou svetovou komoditou aj každodenným rituálom nejedného z nás.

Etiópia

Triedenie etiópskych kávových čerešní

Triedenie etiópskych kávových čerešní Shutterstock

Kolískou kávy je juhoafrická Etiópia. So zrniečkami pôvodne divoko rastúcich kávovníkov obchodovali bohatí kupci z Arabského polostrova už od 6. storočia. Káva Arabica sa tu pestuje vo výškach okolo 1000 m. n. m. Najväčšie  množstvo sýto zelených plantáži je k videniu na juhozápade krajiny. Rovnako tak v Národnom parku Mago, ktorý je domovom ľudí kmeňa Mursi, v ktorom si ženy zdobia spodnú peru hlineným tanierikom. Divoká zver Afriky, pôvodne domorodé kmene, žijúce ľudové zvyky a zachovalá architektúra starodávnej Habeše, sľubujú pri cestách Etiópiou silné zážitky.

Letom gastronomickým svetom: Kde sa je rukami?

Prečítajte si aj:

Letom gastronomickým svetom: Kde sa je rukami?

Brazília

Praženie brazílskej kávy

Praženie brazílskej kávy Shutterstock

Najväčším svetovým producentom kávy je juhoamerická Brazília. Pestuje sa tu prvotriedna káva Arabica a Robusta. Podľahnite miestnej kávovej kultúre a ochutnajte cafezinho v Sao Paolo alebo roztancovanom Rio de Janeiro. Silná, lahodná káva v pohári vás tu bude sprevádzať doslova na každom kroku. Pozvánka na cafezinho je brazílsky ekvivalent našej otázky Ako sa máš?. Kávovníky rastú aj divoko v pralesoch Amazónie. Uvidíte ich cestou za úchvatnými vodopádmi v Národnom parku Iguazú.

Vychutnajte si dovolenku v Brazílii

Kolumbia

Mletie čerstvej kolumbijskej kávy

Mletie čerstvej kolumbijskej kávy Shutterstock

Kávové plantáže v oblasti Eje Cafetero sú vyhláseným turistickým cieľom juhoamerickej Kolumbie. V nadmorskej výške 1900 m tu nájdete malebné mestečko Salento. Majitelia kávových fariem v jeho okolí vám ochotne odhalia cestu kávového zrnka od vysadenia zelenej rastlinky aj po jeho zjavenie na dne vašej šálky. Trek v neďalekom malebnom údolí Cocora so sviežo zelenými kopcami, lúkami a voskovými palmami siahajúcimi do výšky až 60 m, ponúkne všetkým milovníkom panenskej prírody silný zážitok. Tí najväčší šťastlivci môžu v opare hmlového lesa zbadať tapíra, pumu či medveďa. Pánmi nebies sú tu majestátne kondory.

Dokonalá exotika: Top 10 najkrajších pláži Južnej Ameriky

Prečítajte si aj:

Dokonalá exotika: Top 10 najkrajších pláži Južnej Ameriky

Vietnam

Príprava Vietnamskej kávy

Príprava Vietnamskej kávy Shutterstock

Káva sa vo Vietname pestuje už od dôb Francúzskej kolonizácie v 19. storočí. Pije sa tu veľmi silná so štedrou dávkou cukru. Pripravuje sa podľa tradície prekvapkaním cez Phin filter do pohára, v ktorom čaká kondenzované mlieko. Na kávových plantážach v provincii Dak Lak môžete očakávať srdečné prijatie. Mnoho starších Vietnamcov tu hovorí česky a veľmi radi vás prevedú. Druhý najväčší producent kávy na svete, Vietnam, je skvelým cieľom pre milovníkov kávy aj nevšednej gastronómie.

Zamilujte sa do Vietnamu

Indonézia

Tradičný spôsob praženia indonézskej kávy

Tradičný spôsob praženia indonézskej kávy Shutterstock

Indonézia je s kávou spätá veľmi úzko, predovšetkým vďaka exkluzívnej cibetkovej káve. Najluxusnejšia zo všetkých káv vzniká vďaka mlsnému jazýčku ovíjača škvrnitého. Malá mačkovitá šelmička pojedá plody kávovníka, ktoré v jej tráviacom trakte strácajú typickú horkosť a získavajú cenenú jemnosť. Dedinčania pozbierajú kôpky trusu, ktoré vyčistia a ďalej spracovávajú. Vzniká tak najdrahší druh kávy na svete: Kopi Luwak. V indonézskej metropole Jakarte sa ju môžete vychutnať v niektorej z mnohých štýlových kaviarní. Vysoká cena tohto nápoja má však aj odvrátenú tvár. Tým je cielený chov cibetiek v klietkach, uľahčujúci zber vzácneho trusu.

Vyberte si z našej ponuky zájazdov do Indonézie

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.