Kávové destinácie: 5 tipov na dovolenku s vôňou kávy
Premýšľali ste niekedy nad hrnčekom voňavej rannej kávy, odkiaľ sa vzali tie kúzelné zrniečka, ktoré vám dodajú vzpruhu do nového dňa? Zámorské objavy a kolonizácie počiatkom novoveku rozšírili pestovanie kávovníka z Afriky do krajín východnej Ázie a aj do Strednej a Južnej Ameriky. Káva sa tak postupom času stala významnou svetovou komoditou aj každodenným rituálom nejedného z nás.
Etiópia
Kolískou kávy je juhoafrická Etiópia. So zrniečkami pôvodne divoko rastúcich kávovníkov obchodovali bohatí kupci z Arabského polostrova už od 6. storočia. Káva Arabica sa tu pestuje vo výškach okolo 1000 m. n. m. Najväčšie množstvo sýto zelených plantáži je k videniu na juhozápade krajiny. Rovnako tak v Národnom parku Mago, ktorý je domovom ľudí kmeňa Mursi, v ktorom si ženy zdobia spodnú peru hlineným tanierikom. Divoká zver Afriky, pôvodne domorodé kmene, žijúce ľudové zvyky a zachovalá architektúra starodávnej Habeše, sľubujú pri cestách Etiópiou silné zážitky.

Prečítajte si aj:
Brazília
Najväčším svetovým producentom kávy je juhoamerická Brazília. Pestuje sa tu prvotriedna káva Arabica a Robusta. Podľahnite miestnej kávovej kultúre a ochutnajte cafezinho v Sao Paolo alebo roztancovanom Rio de Janeiro. Silná, lahodná káva v pohári vás tu bude sprevádzať doslova na každom kroku. Pozvánka na cafezinho je brazílsky ekvivalent našej otázky Ako sa máš?. Kávovníky rastú aj divoko v pralesoch Amazónie. Uvidíte ich cestou za úchvatnými vodopádmi v Národnom parku Iguazú.
Vychutnajte si dovolenku v Brazílii
Kolumbia
Kávové plantáže v oblasti Eje Cafetero sú vyhláseným turistickým cieľom juhoamerickej Kolumbie. V nadmorskej výške 1900 m tu nájdete malebné mestečko Salento. Majitelia kávových fariem v jeho okolí vám ochotne odhalia cestu kávového zrnka od vysadenia zelenej rastlinky aj po jeho zjavenie na dne vašej šálky. Trek v neďalekom malebnom údolí Cocora so sviežo zelenými kopcami, lúkami a voskovými palmami siahajúcimi do výšky až 60 m, ponúkne všetkým milovníkom panenskej prírody silný zážitok. Tí najväčší šťastlivci môžu v opare hmlového lesa zbadať tapíra, pumu či medveďa. Pánmi nebies sú tu majestátne kondory.

Prečítajte si aj:
Vietnam
Káva sa vo Vietname pestuje už od dôb Francúzskej kolonizácie v 19. storočí. Pije sa tu veľmi silná so štedrou dávkou cukru. Pripravuje sa podľa tradície prekvapkaním cez Phin filter do pohára, v ktorom čaká kondenzované mlieko. Na kávových plantážach v provincii Dak Lak môžete očakávať srdečné prijatie. Mnoho starších Vietnamcov tu hovorí česky a veľmi radi vás prevedú. Druhý najväčší producent kávy na svete, Vietnam, je skvelým cieľom pre milovníkov kávy aj nevšednej gastronómie.
Indonézia
Indonézia je s kávou spätá veľmi úzko, predovšetkým vďaka exkluzívnej cibetkovej káve. Najluxusnejšia zo všetkých káv vzniká vďaka mlsnému jazýčku ovíjača škvrnitého. Malá mačkovitá šelmička pojedá plody kávovníka, ktoré v jej tráviacom trakte strácajú typickú horkosť a získavajú cenenú jemnosť. Dedinčania pozbierajú kôpky trusu, ktoré vyčistia a ďalej spracovávajú. Vzniká tak najdrahší druh kávy na svete: Kopi Luwak. V indonézskej metropole Jakarte sa ju môžete vychutnať v niektorej z mnohých štýlových kaviarní. Vysoká cena tohto nápoja má však aj odvrátenú tvár. Tým je cielený chov cibetiek v klietkach, uľahčujúci zber vzácneho trusu.

Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.