Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Agroturistika vám dokonale dobije baterky

Agroturistika vám dobije baterky

Agroturistika vám dobije baterky

Chceli by ste dopriať svojim deťom zážitky ako vystrihnuté z knihy Babička Boženy Němcovej? Túžite vidieť svoje ratolesti behať bosé v tráve, zaspať na kachliach, natrhať si plný džbánik černíc, pohrať sa s mačiatkom a ráno raňajkovať čerstvo nadojené mlieko? Alebo vás len vyčerpáva zbesilé tempo dnešnej doby a túžite po chvíľke pokoja, strávené uprostred prírody? Vyskúšajte si aktívnu dovolenku na farme. Agroturistika predstavuje dokonalú symbiózu aktívnej dovolenky s relaxáciou v prírode. Bonusom je ochutnávka či nákup čerstvých produktov z farmy.

Naše prababičky by veľmi pravdepodobne len ťažko chápali, že je niekto ochotný dobrovoľne platiť za prácu na statku. Základy modernej agroturistiky boli položené pozvoľna už od 50. rokov minulého storočia, kedy bolo bežné vo voľnom čase pomáhať žať úrodu chmeľu či zemiakov. Ľudia z miest začali pociťovať túžbu odísť do prírody, konzumovať zdravú stravu a venovať sa prirodzenému pohybu. Slováci sa tak stali národom chatárov a záhradkárov. A u našich zahraničných susedov vznikli prvé ubytovacie kapacity v sedliackych stavebých.

Veľkou výhodou agroturistiky je jej veľká rozmanitosť. Dovolenku tak môžete stráviť v horách, vo vilke s výhľadom na vinicu, v chatke pri jazere či typickej poľnohospodárskej usadlosti. Po výdatných raňajkách sa môžete venovať cyklistike, pešej turistike, rybárčeniu, jazde na koni alebo zberu lesných plodov. Na väčšine fariem majú návštevníci k dispozícii množstvo informačných letákov približujúcich zaujímavé historické a prírodné zaujímavosti v okolí.

Ubytujte sa trebárs medzi vinicami

Ubytujte sa trebárs medzi vinicami

Sieť ubytovacích zariadení je v európskych krajinách pomerne hustá a stále sa rozrastá. Veľmi dlhú tradíciu má agroturistika v Rakúsku, Nemecku, Bulharsku, Španielsku, Česku či Taliansku. Poďme si predstaviť niektoré zo zaujímavých agroturistických lokalít.

Taliansko, Toskánsko

Hovorí sa, že to pravé Taliansko spoznáte práve na vidieku. Pokojné životné tempo v zapadnutých dedinkách, nádherná príroda, kamenné domčeky aj rozkvitnuté záhradky so stromčekmi obsypanými úrodou. Takmer v každej dedine v okolí mesta Siena sa môžete ubytovať v rustikálnom obydlí, obklopenom lesmi. Tie modernejšie ponúkajú svojim hosťom aj súkromný bazén či vírivku pod šírym nebom. Tou najväčšou relaxáciou je pohodová rodinná atmosféra nad pohárom vynikajúceho Chianti. Nezabudnite podniknúť výlet do niektorého z krásnych toskánskych miest. Bola by škoda nenavštíviť Florinciu, Sienu či Pisu.

Taliansko, Toskánsko

Taliansko, Toskánsko

Rakúsko, Salzbursko

Čarovná horská príroda spolu s povestnou rakúskou pohostinnosťou tvorí ideálne podhubie pre rast desiatok statkov, obklopených pastvinami. Práve tu si najlepšie vychutnáte čerstvo upečený chlieb s domácim maslom alebo slaninkové knedle. Najmenší Agroturisti sa môžu pomaznať s teliatkom či jahniatkom alebo len pozorovať rodičov pri práci na farme. Nebojte sa, k práci vás nikto nútiť nebude. V zimných mesiacoch môžete spojiť pobyt na statku s lyžovaním na všadeprítomných svahoch. Zimnú krajinu si vychutnáte počas jazdy na saniach ťahaných koňmi, počas vychádzky na snežniciach či trochu neobvyklom trekingu s lamami. Farmári vymýšľajú pre svoje vzácne hostí aj rad romantických programov. K tým najtypickejším patrí nočné prechádzky s horiacimi pochodňami.

Rakúsko, Salzbursko

Rakúsko, Salzbursko

Španielsko, Andaluzia

Tento očarujúci kút krajiny, ležiaci na juhu Španielska je plný krásnych miest. Nájdete tu nespočetné množstvo hradov, nádherných pláží, kostolov i tiesňavy v ktorých sa vám zatají dych. Svoje neopakovateľné čaro majú aj citlivo zrekonštruované farmy z 18. storočia. Štýlovo zariadené izby s dobovým nábytkom majú zvyčajne výhľad do záhradky alebo na dvorček s holubníkom a hydinou. V záhradke si môžete oddýchnuť v tieni palmy alebo pomáhať so zberom citrusov. Bonusom je blízkosť mora, ktoré je v tu dokonale čisté. Ani v Andalúzii by ste nemali zabudnú navštíviť jej najkrajšie zákutia. Osobité čaro má mesto kostolov Antequera, tiesňava El Chorro či perla Andalúzie Cordoba.

Španielsko, Andalúzia

Španielsko, Andalúzia

Nemecko, Dolné Sasko

Nemci sú preslávení svojou starostlivosťou a tak sa nemusíte obávať, že by počas vašej dovolenky na niektorej z fariem došlo k nejakému zádrhelu. Agroturistika má v Nemecku veľmi dlhú tradíciu, v priebehu leta jazdí na farmy tiež mnoho dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú počas poľnohospodárskych prác. Odmenou im je pobyt v krásnej prírode a poctivá domáca strava. Deti tu uvidia ako sa strihajú ovce, podoja si kravu alebo môžu asistovať pri vyberaní vajíčok z kurníkov. Pre mestské deti to bude iste nezabudnuteľný zážitok. Gurmáni si môžu rozšíriť svoje kulinárske povedomie o pochúťky tradičnej nemeckej kuchyne. A ako suvenír odporúčam zakúpiť poctivý džem, pohár medu alebo skvelý ovčí syr.

Deti agroturistiku milujú

Deti agroturistiku milujú

Slovensko, Tatry

Ani Slovensko nezaspalo dobu a vybudovali sme pomerne hustú sieť salašov a fariem ponúkajúcich ubytovanie. Čo môže byť lepšie ako vyhliadnuť ráno z okna a vidieť zasnežené štíty hôr. Spoločne s bačom a jeho psom skúsite doviesť stádo oviec na pastvinu a treba vám prezradí aj tajomstvo výroby ovčieho syra. Vybavte sa turistickými topánkami a podniknite výšľap do hôr. Skúste sa zastaviť a pozrieť sa na svet z výšky. Získate potrebný nadhľad a novú energiu do života.

Slovensko, Tatry

Slovensko, Tatry

Česká republika, južné Čechy

Krajina plná rybníkov a lesov, lemovaná Šumavským udoliami. Kde inde by mala prekvitať agroturistika. Vyberať môžete medzi ubytovaním v zrekonštruovanom mlyne, na konskom statku alebo rustikálnej šumavskej farme. Na jednej z fariem môžete nerušene pozorovať jelene, daniele a muflóny, pasúce sa v neďalekej obore. Ďalšia z fariem ponúka rybárčenie v súkromnom rybníku. Svoj úlovok si môžete napríklad ugrilovať na večeru. Chvíle leňošenia môžete prestriedať s výletmi po okolí. Malé princezné ocenia výlet na zámok Hluboká a srdce malých aj veľkých chalanov zaplesá počas prehliadky Juhočeského poľnohospodárskeho múzea v Týne nad Vltavou. Pokochajú sa detským kútikom s traktormi, prelezú si slamové bludisko alebo sa môžu zúčastniť niektorého zo zážitkových remeselných programov. Ukážte deťom všetky krásy krajiny. A že ich nie je málo.

Česká republika, južné Čechy

Česká republika, južné Čechy

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Priali by ste si navštíviť túto lokalitu? Stačí si vybrať.