Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

9 otázok a odpovedí o koronavíruse: Cestujte bez obáv

Koronavírus

Koronavírus Shutterstock

Epidémia koronavírusu vzbudzuje obavy a vyvoláva mnoho otázok spojených nielen so zdravím, ale aj s cestovaním a plánmi na dovolenku. Je bezpečné vydať sa von z republiky? Môžete meniť destináciu alebo termín? A ako je to so stornom? Máme pre vás odpovede na všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse vo vzťahu k vašej dovolenke..

Potom, ako sa európskym ohniskom stalo severné Taliansko riešia nové prípady nákazy aj ďalšie štáty na starom kontinente. 

„Ľudia majú z koronavírusu úplne legitímne obavy, rád by som však zopakoval, že nie je  dôvod k panike. Štyria z piatich pacientov, ktorí sa vo svete nakazili, mali mierne symptómy podobné chrípkovému ochoreniu. Iba u štyroch až piatich percent nakazených sa objavili vážne zdravotné problémy a iba dve percentá ľudí bohužiaľ prišlo o život. Takmer všetci boli pokročilého veku a už mali podlomené zdravie, trpeli napríklad rakovinou alebo vážnymi chronickými chorobami. Choroba je preto menej desivá, než sa zdá.“ povedal v rozhovore pre Rádiožurnál riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Českej republike Srđan Matić. 

1. Kedy dosiahne epidémia vrchol, prípadne dá sa odhadnúť, kedy by mohla začať ustupovať?

Nie je úplne isté, kedy bude epidémia kulminovať, v Číne už zaznamenali značný pokles nových prípadov, do zvyšku sveta sa ale koronavírus ešte len začína šíriť. Nedá sa teda odhadnúť, kedy môžeme očakávať vrchol nákazy a jej následný ústup. Bezpochyby narastá počet vyliečených a celková situácia vo svete je stabilizovaná pod istou taktovkou preventívnych opatrení.

Všetko, čo potrebujete vedikeť o koronavíruse

Všetko, čo potrebujete vedikeť o koronavíruse Shutterstock

2. Kryje cestovné poistenie prípadné liečebné náklady spojené s koronavírusom?

Cestovné poistenie Invia od AXA Assistance ako jedno z mála na trhu kryje náklady na liečenie zdravotných komplikácií spôsobených koronavírusom, a to aj v prípade, keď vycestujete do ohniska nákazy.

3. Čo ak sa počas dovolenky dostanem do karantény?

Ak sa bez zdravotných komplikácií dostanete v zahraničí do karantény, automaticky vám predĺžime dobu poistenia. Karanténa trvá väčšinou 14 dní, avšak každý prípad sa rieši individuálne. Príkladom môže byť rodina, ktorá sa dostala do karantény v hoteli na Tenerife druhý deň po prílete. Karanténa trvala nakoniec iba štyri dni. Cestovná kancelária zaistila všetko potrebné, vrátane nového letu späť domov.

Dôležité info:

  • Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s koronavírusom ako aj nonstop infolinky nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva.
  • Na stránke Ministerstva zahraničných vecí nájdete základné usmernenia, aktuálne cestovné odporúčania, ako aj možnosť sa pred cestou do zahraničia zaregistrovať. Takto budete formou e-mailu pravidelne informovaní o akomkoľvek prípadnom nebezpečí a o vývoji situácie.
  • Naši predajcovia sú vám pripravení poradiť na telefónnom čísle: 02 2064 8220.

4. Mám poistenie proti stornu, môžem ho použiť?

Toto poistenie sa vzťahuje na storno zo zdravotných dôvodov. Tzn. ak ochoriete alebo budete mať úraz a nebudete môcť odcestovať, máte nárok žiadať v poisťovni odškodnenie a preplatenie storno poplatkov. V prípade, že sa rozhodnete do danej destinácie necestovať, storno poistenie neplatí.

Spokojná dovolenka

Spokojná dovolenka Shutterstock

5. Ako je to s uplatnením poistenia storna zájazdu na oblasti s koronavírusom?

Ak máte kúpený zájazd alebo letenky do oblastí zasiahnutých koronavírusom, obráťte sa na našich predajcov, ktorí vám pomôžu nájsť najlepšie riešenie. Poistenie storna sa nevzťahuje na udalosti, ktoré nastali v dôsledku epidemiologickej situácie v cieľovej krajine a vždy záleží na rozhodnutí konkrétnej cestovnej kancelárie. Podľa zákona máte nárok na zrušenie zájazdu bez stornopoplatkov iba v prípade, keď nemôžete čerpať službu cestovného ruchu (napríklad ak je zavretý hotel, či zrušený let).

Storno zájazdu mimo ohniska nákazy (aktuálny zoznam neodporúčaných oblastí sledujte na webu Ministerstva zahraničných vecí) sa riadi všeobecnými podmienkami cestovných kancelárií. Odstúpenie od zmluvy je aktuálne možné podľa stornopoplatkov cestovných kancelárií. Ak chcete poradiť ohľadne vášho konkrétneho zájazdu, môžete sa obrátiť na predajcov.

6. Je možná zmena destinácie či termínu?

Každý zájazd sa posudzuje individuálne podľa dohody s organizujúcou cestovnou kanceláriou a s hotelom. Kontaktujte prosím predajcu, ktorý vám poradí a pomôže.

7. O akú čiastku prídete, ak stornujete plánovanú letnú dovolenku?

Odporúčame sa neponáhľať a vyčkať, ako sa situácia vyvinie. Za pár mesiacov môže byť riziko nákazy minulosťou a bola by škoda sa pripraviť o dovolenku. My celú situáciu starostlivo monitorujeme a naši predajcovia vám radi poradia. Mimochodom storno podmienky sú spravidla rovnaké teraz ako 60 dní pred odletom.

Šupinavec

Šupinavec Shutterstock

8. Platí na túto situáciu Faktor 100?

Tento produkt garantuje klientom ochranu v prípade, že dôjde k úpadku cestovnej kancelárie.

9. Ako sa môžete chrániť proti koronavírusu?

Dodržujte hygienické zásady, často si umývajte ruky a nedotýkajte sa tváre. Vyhýbajte sa davom (predovšetkým chorým ľuďom) a podporujte svoj imunitný systém dostatočným prísunom vitamínov.

Čo je koronavírus?

  • Ochorenie sa rozšírilo z čínskeho mesta Wu-chan
  • Vírus sa na človeka preniesol pravdepodobne z divokých zvierat, konkrétne šupinavcov, cicavcov, ktorí sú lovení kvôli mäsu
  • Koronavírus sa prenáša kvapôčkami 
  • Typickými príznakmi sú suchý kašeľ a teplota, inkubačná doba trvá väčšinou 14 dní

02.03.2020 Invia

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.