Moldavsko Moldavsko

Oficiálny názov: Moldavská republika
Hlavné mesto: Kišiňov, počet obyvateľov 800.000 (údaj z roku 2001)
Štátne zriadenie: republika
Náboženstvo: pravoslávni 98%
Úradný jazyk: moldavský jazyk, je možné používať ruský, ukrajinský, gagauzský a iné jazyky
Časový posun:

Lokality

Moldavsko leží na východe Európy medzi Ukrajinou a Rumunskom. Necelé 4 milióny obyvateľov žijú jednoduchým životom poznamenaným socialistickou minulosťou. Už na hraničnom priechode vás uvíta monumentálne betónový pomník s nápisom Republica Moldova, s ktorým sa stretnete na ďalších významných miestach. Na svojich cestách narazíte na dobytok odpočívajúci uprostred nekvalitných ciest, zastarané autobusy s neurčitým cestovným poriadkom, schátralé domy či povozy ťahané oslami. Moldavská ekonomika sa veľmi pomaly spamätáva a mladí ľudia radšej utekajú do zahraničia. Práca v Moldavsku chýba a okolo 60% obyvateľov žije z peňazí, ktoré im posielajú príbuzní z cudziny. Hoci je chudoba viditeľná na každom kroku, Moldavsko má svoje čaro a dokáže uchvátiť dobrodruhov a cestovateľov.

Hlavné mesto Kišiňov sa vymyká atmosfére celej krajiny. Zachovalé budovy z obdobia socializmu dopĺňajú moderné architektonicky zaujímavé diela. Mladí sledujú najnovšie módne trendy a v tradičnom oblečení uvidíte už len najstaršiu generáciu. Sídlia tu medzinárodné spoločnosti a starostlivo si vyberajú svojich zamestnancov. Kišiňov patrí k najzelenejším mestám v Európe. V parkoch sa griluje, usporadúvajú sa pik-niky a ľudia sa bavia pri rôznych športov. Centrálnej časti mesta dominuje trieda Štefana Veľkého s prezidentským palácom, moldavským parlamentom, sídlom vlády, bankami, obchodmi, reštauráciami a nočnými podnikmi.

Vidiek kontrastuje s moderným hlavným mestom. Žiakov v uniformách vezie do škôl povoz ťahaný koňmi, drevené domy často zívajú prázdnotou, dediny obklopujú kopce s vinicami a na lúkach sa pasú stáda oviec a kráv. Dedinčania zvyčajne nechodia do práce a žijú z toho, čo si sami vypestujú. Z Kišiňova do turisticky zaujímavých miest mieria zastarané linkové autobusy. Ostatné spojenie zaisťujú otlčené autá a vlastné nohy.

Asi 160 kilometrov od metropoly leží historicky významné mesto Soroca s pevnosťou z 15. storočia. Týči sa na brehu Dnester a patrila k jednej zo 4 pevností strážiacich hranicu s Ukrajinou. Pevnosť s kruhovým tvarom s priemerom 37,5 metrov zdobí 5 veží. Vďaka dochovaniu pôvodného stavu a dobre čitateľnú prácu stredovekých remeselníkov sa jedná o európsky unikát.

Na pravom brehu Dnester sa nachádza dedinka Tipova s ojedinelým skalným kláštorom. Jeho pôvod sa odhaduje medzi 2. a 7. storočím. So svojimi 20 miestnosťami v 3 úrovniach dominuje medzi podobnými stavbami v Európe. V 19. storočí prirástol ku skalnej preliačine nový kláštor na kopci nad riekou.

Osudy niekoľkých minulých civilizácií na vás dýchnu v dedine Orheiul Vechi asi 60 kilometrov od Kišiňova. Nálezy zo skalných jaskýň si prehliadnete v archeologickom múzeu, na vrchole nad riekou rauty uvidíte pozostatky Geto-dáckého kalendára v podobe troch kruhov z kameňov a zo stredoveku sa dochoval skalný kláštor Nanebovzatia panny Márie. Na protiľahlej strane leží nové mesto so základmi z 13. storočia, ktoré bolo jedným z hlavných centier Tatárov pri dobývaní Európy.

Miestni obyvatelia síce bojujú s každodennou biedou, napriek tomu sú veľmi ústretoví a pohostinní. Ak s nimi zasadnete k jednému stolu, bude sa zrejme podávať národný pokrm mamaligu (kukuričná kaša s nasekaným baraním mäsom, syrom a smotanou). K obľúbeným lahôdkam patrí tiež placynta (koláč so syrom, tekvíc, paradajkami alebo jablkami), plnená kapusta, pečené kurča, boršč a bryndza.

Na svetovom poli Moldívie preslávila svojimi vínami. Pestovanie vínnej révy sa venuje väčšina vidiečanov. Najviac pivníc sa nachádza v mestečkách Purcari, Ciumai, Cojusna alebo Cricova, kde je zaznamenaný najväčšia vínna pivnica na svete. Pozostáva z viac ako 100 kilometrov podzemných chodieb a v jeho archíve napočítate 30 miliónov fliaš.

Najnovšie recenzie Moldavsko

Všetky recenzie Moldavsko