Čierna Hora Čierna Hora

Oficiálny názov: Srbsko a Čierna Hora
Hlavné mesto: Podgorica
Štátne zriadenie: republika
Náboženstvo: pravoslávni, moslimovia
Úradný jazyk: srbochorvátčina
Časový posun: stredoeurópske pásmo ako v SR

Čierna Hora - zájazdy od 59 EUR

O ČIERNEJ HOREČierna Hora, najmladší štát Európy, ktorý vzniko 3. júna 2006, je veľmi atraktívny a hlavne neopozeraná oblasť, kde sa ešte naplno nerozvinul turistický ruch. Je načase poznať nové krajiny, preto hurá do Čiernej Hory!

Rebublika Čierna Hora o rozlohe 812 km2 sa rozprestiera na juhozápade Balkánskeho poloostrova a necháva sa omývať Jadranským morom. Susedí s Bosnou a Hercegovinou, Chorvátskom, Albániou a Srbskom.

Poďme sa spolu vrátiť v čase a dozvedieť sa niečo o histórii Čiernej Hory.
Prvý ucelený štát na území Čiernej Hory bol vytvorený už v 3. storočí pred Kristom kmeňom Illyrov. Takmer o 100 rokov pozdejšie ho však dobili Rímania a krajina sa stala súčasťou ich provincie Dalmácie. Postupne sa na Balkáne začali usadzovať dávní Slovania a v 11. storočí našeho letopočtu vytvorili na juhozápade vlastný štát Duklju. V 15. storočí ovládli Turci časť Zety na dlhé 4 storočia. Len v roku 1858 došlo k úplnému osamostatneniu. V roku 1918 sa Čierna Hora pripojila k novo vzniknutému Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov. Po 2. sv. vojne sa krajina vyvíjala ako socialistická Federatívna ľúdovaá republika Juhoslávia. Behom 2. polovice 20. storočia došlo k významným zmenám a konečne v roku 2006 sa na základe referenda Čierba Hora celkom osamostatnila.

Čierna Hora sa pýši úžasnými prírodnými scenériami, pláže tu prevládajú piesočnaté, ale taktiež kamienkové. Z 294 km dlhého pobrežia sa na cca 75 kilometroch nachádzajú veľmi kvalitné pláže a nádherné zátoky. Nájdeme tu i jediný fjord v stredomorí, úžasnú boku Kotorskú, ktorá je obklopená vysokými horami zdvíhajúcimi sa kolmo za záliv. Na jeho západnej strane sa nachádza divoký poloostrov Luštica s odľahlými lagunami a nádhernými jaskyňami. Celé pobrežie je ideálne na kúpanie, plachtenie, potápanie a ostatné vodné športy. Na samotnom juhu Čiernej Hory sa nachádza zaujímavá bašta pirátov v Ulcinju. Táto oblasť sa vyznačuje asi 13 km dlhým a zároveň širkokým pásom piesku.

Veĺkou pozoruhodnosťou Čiernej Hory je Skadarské jazero. Leží 40 km od morského pobrežia a je to najväčšie jazero na Balkáne. Pýši sa bohatou faunou a flórou, pre rybárov a ornitológov je to skrátka raj. Nikde v Stredomorí nenájdete tak rozmanitú prírodu.

Čierna Hora je plná nádherných miest, ktoré stoja za poznanie. Patrí k nim už vyššie spomenutý záliv boka Kotorská, historické mesto Budva, nádherné Bečiči, a taktiež romantické prázdninové letovisko Sveti Stefan. Ak chcete zažiť nezabudnuteľnú dovolenku plnú histórie, mora a netradičných zážitkov na netradičných miestach, neváhajte, Čierna Hora čaká len a len na Vás.


Čierna Hora - zájazdy od 59 EUR

Najnovšie recenzie Čierna Hora

Celkom: 7,4 Výborný dojem z dovolenky aj vďaka výletom po národných parkoch v krásnej krajine.

 • 8 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 7 Okolie
 • 6 Cena

Celkové zhrnutie
Výborný dojem z dovolenky aj vďaka výletom po národných parkoch v krásnej krajine. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Kvalita ubytovania bola na dobrej úrovni.

Strava
Strava v hoteli bola výborná a pestrá.

Služby hotela
Služby hotela boli na dobrej úrovni. Doporučujem poplatok za osušky na pláži a občerstvenie v plážovom bare pre ubytovaných v hoteli zahrnúť do ceny za zájazd.

Pláž
Prístup k pláži bol dobrý, viac ľudí bolo na lehátkach ako v chladnejšom mori, ktoré malo asi 26 stupňov C. Platiť za osušky na pláži a občerstvenie v plážovom bare pre ubytovaných v hoteli by sa nemalo, malo by to byť v cene pobytu.

Peter Mlynarčík, 28.07.2016, Dátum pobytu: 17.7. - 24.7.2016
Oblasť: Čierna Hora Čierna Hora, Bečiči, Hotel:Sentido Tara

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

pláž Bečiči 3 fotografie

Sentido Tara, Bečiči, Čierna Hora Peter Mlynarčík 2016-07-28 7.4 1 10 Sentido Tara

Celkom: 7 Pokud člověk není žádná fiflena, bude spokojen. Ubytování bylo v pořádku, pokoj, koupelna i balkon byly prostornější, než mnohdy bývají v...

 • 7 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 6 Okolie
 • 6 Cena

Celkové zhrnutie
Pokud člověk není žádná fiflena, bude spokojen. Ubytování bylo v pořádku, pokoj, koupelna i balkon byly prostornější, než mnohdy bývají v luxusnějších ubytovacích kapacitách. Strava byla výtečná, skutečně zavádějící je ale označení light all inclusive - nejedná se totiž o nic jiného, než plnou penzi.

Důležité upozornění: bez repelentu a raidu do zásuvky na místo nejzděte! Díky bezprostřední blízkosti řeky vylétají se západem slunce mračna žíznivých komárů. Když jste ale dobře vybaveni, tak vše OK :)

Drobný nedostatek spočívá v tom, že voda v areálu není pitná (resp. rozhodně se vám nic nestane, když se jí napijete, jen byste ji neměli pít mnoho). Při sprchování ani čištění zubů jsme s vodou vůbec žádný problém neměli. Je to podle všeho hodně individuální, mně voda ani náhodou nesmrděla, chutnala jako vincentka či zaječice a byla mi celkově příjemná. 5l kanystr pitné vody pořídíte přímo v marketu v areálu za 1,70 euro.

Důležité je také počítat s tím, že jedete do vyhlášeného nudistického komplexu a ačkoliv pláže pro koupání v plavkách jsou odděleny od nudistických, je třeba být připraven na to, že v areálu často narazíte na nějakého toho z pláže se vracejícího naháče :) Takže asi opět nic pro háklivce.

Největším nedostatkem byl jednoznačně nepořádek mimo udržované plochy a pláže komplexu - jakmile člověk "sešel z cesty", musel počítat s koloritem tvořeným z polorozpadlých baráků a odpadky na pláži. Ale toto je v Černé Hoře normální kdekoli, jak jsme vypozorovali.

Podtrženo sečteno: vydařená dovolená na klidném místě, zdravé sluníčko (žádné vyrážky), moře více tváří - buď velké vlny, ve kterých se opravdu vyřádíte (lehátko nebo nějaký "surf" určitě s sebou!), anebo klidné, můžete si pořádně zaplavat, dostatek vynikajícího jídla. Pokud bychom jeli příště, udělali bychom si určitě více času na prozkoumání nádherné přírody, zejména hor. Zobraziť celú recenziu

Kamila R., 27.07.2016, Dátum pobytu: 15.7. - 22.7.2016
Oblasť: Čierna Hora Čierna Hora, Ulcinj, Hotel:Ada Bojana

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Ada Bojana, Ulcinj, Čierna Hora Kamila R. 2016-07-27 7 1 10 Komplex Ada Bojana ALL INCLUSIVE Club

Celkom: 1,4 Najhoršia dovolenka v našom živote. Za cenu, ktorú sme zaplatili sme nedostali to, čo sme mali. Znechutení sme ešte aj týždeň po príchode...

 • 1 Ubytovanie
 • 2 Strava
 • 2 Okolie
 • 1 Cena

Celkové zhrnutie
Najhoršia dovolenka v našom živote. Za cenu, ktorú sme zaplatili sme nedostali to, čo sme mali. Znechutení sme ešte aj týždeň po príchode a podali sme CK reklamáciu. Tento hotel nikomu neodporučíme. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel bol postavený v 60-tych rokoch minulého storočia a odvtedy nebol rekonštruovaný (možno čiastočne, ale my sme nemali to šťastie dostať rekonštruovanú izbu). Izbu nám po reklamácii vymenili za takú istú zlú, nakoľko hotel bol v tom čase plne obsadený.Plesnivá sprcha so špinavým odtokom, hrdzavou 50-ročnou batériou, starým slabo splachujúcim WC, s hrdzavým nehygienickým smetným košom, zatečeným stropom prekrytým lamelovým krytom. Vchodové dvere do izby s vylomeným zámkom. Staré zariadenie izby, špinavé poháre, ktoré deklarovali ako dezinfikované.

Strava
Zaplatená all inclusiv strava, nezodpovedala kvalite, pestrosti ani množstvu."Švédske stoly" pozostávali každý deň z troch hlavných jedál, gulášov na rôzne spôsoby. Jeden krát bol vyprážaný rezeň. Prílohy len zemiaková kaša a jeden druh ochutenej cestoviny, ryža 2 krát za celý pobyt, 2 druhy chleba. Malé množstvo zeleniny: kapustový šalát a vždy len 1 druh čistej zeleniny (buď paprika alebo uhorka alebo paradajka), žiadne dresingy. Malé množstvo ovocia: jablká, striedavo nie každý deň červený alebo žltý melón, v malom nepostačujúcom množstve broskyne alebo banány. Pri službách all inclusiv espresso kávu sme si museli zaplatiť (1,50 Euro). Poobedňajší snack pozostával z jednej misy naplnenej suchými slanými keksami. Pitná voda, len do pohára, do fľašky na pláž sme si ju museli prelievať, alebo kúpiť.

Služby hotela
Izbu umývali sice každý deň, ale uteráky nám vymenili len raz za týždeň a to až po reklamácii, toaletný papier sme si museli kúpiť.

Pláž
Pláž, ktorá mala byť len pre hotelových hostí, bola veľmi preplnená a aj domácimi obyvateľmi. V tom čase nám navyše neprialo ani počasie (za to však už neobviňujeme CK), voda bola veľmi studená, ľudia postávali pri brehu, nekúpali sa, len chladili nohy,navyše v druhej polovici pobytu už v mori plávali pri takom množstve ľudí aj odpadky.

Alena T., 27.07.2016, Dátum pobytu: 17.7. - 24.7.2016
Oblasť: Čierna Hora Čierna Hora, Sutomore, Hotel:Korali

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Korali, Sutomore, Čierna Hora Alena T. 2016-07-27 1.4 1 10 Korali

Celkom: 8 Do ČH jsme jely se sestrou už po třetí a až na třetí pokus se nám konečně podařilo dostat do hotelu - do vily IZVOR. U předešlých zájezdů...

 • 8,5 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 8 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Do ČH jsme jely se sestrou už po třetí a až na třetí pokus se nám konečně podařilo dostat do hotelu - do vily IZVOR. U předešlých zájezdů se nám bohužel stalo, že jsme byly přesunuty bez předchozího upozornění do jiného hotelu. IZVOR se nachází přímo na promenádě, kde jsou diskotéky. Takže pokud chcete jít před jednou hodinou ráno spát, tento hotel nedoporučuji. Dále v hotelu není výtah, takže našlapete spousty schodů. Ubytování bylo krásné (připlatily jsme si za výhled na moře), každý den probíhal úklid a výměna ručníků. Personál velmi milý a ochotný (jako ostatně všichni Černohorci). Jídlo chutné, ale jednotvárné. Např. u snídaně se střídaly 3 druhy jídel a jeden druh chleba. Pořád dokola. Celý týden jsme neviděli ani jediný kus ovoce. Moře čisté, poslední dny byly chaluhy a občas i nějaký ten odpadek. Ceny jsou v ČH velice dostupné, téměř totožné jako v ČR, něco je i levnější (palačinka s nutelou a oříšky 1 EUR). Všude kavárničky, taverny, pizzerie. Velký výběr. Zkrátka ČH nás opět nezklamala a rády se zase vrátíme. Villu Izvor doporučuji určitě pro mladší generace. Z výletu doporučuji boku kotorskou a Stary Bar, kde můžete navštívit i mešitu.

OBROVSKÉ PODĚKOVÁNÍ PATŘÍ DELEGÁTOVI Z KOVOTOUR - JANU ŘEZNÍČKOVI!!! Má rozsáhlé znalosti o ČH a doporučil nám výlety, které nejsou ve standardní nabídce a připravil nám tak skvělé zážitky. Zobraziť celú recenziu

Anonym, 26.07.2016, Dátum pobytu: 15.7. - 22.7.2016
Oblasť: Čierna Hora Čierna Hora, Sutomore, Hotel:Villa Izvor

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Villa Izvor, Sutomore, Čierna Hora Anonym 2016-07-26 8 1 10 Villa Izvor

Celkom: 10 Už loni jsme vyměnili nebezpečné Tunisko za sice neznámé ale cenově srovnatelné místo ale hlavně bezpečné místo a to v Černé Hoře. Letos...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Už loni jsme vyměnili nebezpečné Tunisko za sice neznámé ale cenově srovnatelné místo ale hlavně bezpečné místo a to v Černé Hoře. Letos se k nám připojili i sousedi, kteří byli pravidelnými návštěvníky Turecka. A letos tam rozhodně jako většina Evropy nejeli. Proto jsme jim navrhli Černou Horu kde jsme byli loni i letos maximálně spokojeni. Celkový pocit z dovolené výborný. A za mě několik důležitých aspektů proč. 1. Bezpečná země. 2. Krátká doba letu. 3. Skvělá cena za all inclusive na Jadranu. 4. Žádní Rusové na hotelu. 5. Opravdu nádherné pláže. Doporučuji tuto zemi i Vám. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoje velké a slunné a navíc výhled na moře. Koupena velká a klimatizace tichá.

Strava
Jídlo moc dobré, chtělo by to trošku větší výběr.

Služby hotela
Delegátka byla dokonalá. Plážový bar nádherný.

Pláž
Pláže v Černé Hoře to je nádhera. byli jsme na spoustě výletů a také si půjčili auto. Pláž u Svatého Stefanu nádherná. Voda v moři teplá to bylo další překvapení. Pláže super.

René Marek, 26.07.2016, Dátum pobytu: 15.7. - 22.7.2016
Oblasť: Čierna Hora Čierna Hora, Sutomore, Hotel:Korali

Bola táto recenzia užitočná? Áno (2) Nie (0)

Korali, Sutomore, Čierna Hora René Marek 2016-07-26 10 1 10 Korali

Všetky recenzie Čierna Hora

Potrebujete poradiť?

Po-Ne 7-22 hod +421 2 2064 8220