Bulharsko Bulharsko

Oficiálny názov: Bulharská republika
Hlavné mesto: Sofija (Sofia)
Štátne zriadenie: pluralitná republika s jednokomorovým parlamentom
Náboženstvo: Najväčšie percenutálne zastúpenie majú v Bulharsku ateisti a bez vyznania 60 %,nasledujú pravoslávni 30 %, moslimovia 7 %, ostatní 3 %
Úradný jazyk: Úradnym jazykom je bulharčina, dôležité nápisy sú v latinčine, dohovoriť sa dá tiež rusky a svetovými jazykmi
Časový posun: po celý rok platí východoeurópsky čas (VEČ), tzn. o hodinu viac

Bulharsko - zájazdy od 159 EUR

O BULHARSKU

Bulharsko má 7,5 milióna obyvateľov. Pomerne veľká časť z nich žije v hlavnom meste Sofia. Úradným jazykom je bulharčina, ktorá sa však vplyvom susedných jazykov pomerne dosť vzdialila slovanskému typu. Dohovoriť sa svetovými jazykmi býva ťažšie, uspejete najskôr s ruštinou. V náboženskom zložení obyvateľstva prevláda pravoslávne vyznanie. Bulhari sú veľmi temperamentní a pohostinní, pri najrôznejších príležitostiach sa obdarovávajú kvetmi a aj medzi neznámymi ľuďmi je značne rozšírené tykanie. Špecifikom v bulharskej komunikácii je prikyvovanie na znamenie nesúhlasu a zavrtenie hlavou na súhlas. Veľakrát sa Bulhari snažia prispôsobiť zvyklostiam cudzincov a používajú tieto gestá v opačnom význame, než je v Bulharsku obvyklé - ľahko tak môže dôjsť k nedorozumeniu. Pri ceste do Bulharska sa nemusíte obávať žiadnych zvláštnych rizík. V miestach väčšej koncentrácie ľudí je vhodná zvýšená opatrnosť voči vreckárom, toto opatrenie však samozrejme neplatí len pre Bulharsko. Taktiež sa turistom neodporúča vydávať sa samostatne na odľahlé miesta. 

Bulharsko nezaprie vplyvy mnohých rôznych kultúr na celú svoju krajinu - vďaka svojmu umiestneniu vo východnej časti Balkánskeho polostrova sa stalo významných prístavným centrom. Medzi bulharskými pamiatkami nájdete grécke chrámy, rímske kúpele, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnútrozemie Bulharska ukrýva až 700 jaskýň, z nich najhlbšia dosahuje hĺbku 415 m. Morské pobrežie je 378 km dlhé a je tvorené rozmanitými prírodnými útvarmi. Skladá sa z piesočnatých pláží, zalesnených strání a hôr, údolí riek i skalnatých zátok. Čierne more, ktoré omýva brehy Bulharska, je bulharským najväčším prírodným bohatstvom. Môže sa pýšiť čistotou a priezračnosťou až do hĺbky 20 metrov. Pláže klesajú pod morskú hladinu len veľmi pozvoľna, čo iste ocenia najmä rodiny s malými deťmi. V zime sa Čierne more pomerne často búri, v lete je ale pokojné. Jeho voda obsahuje málo soli, lebo sa do nej vlievajú rieky Dunaj a Dneper. 

Medzi najčastejšie navštevované strediská letnej rekreácie patria Slnečné pobrežie, Zlaté piesky, Nessebar, Primorsko a ďalšie destinácie.  Najmä v posledných rokoch vzrastá počet turistov, ktorí si Bulharsko nevyberajú len pre letnú dovolenku pri mori, ale aj ako lyžiarsku destináciu. Veľmi obľúbeným je moderné lyžiarske stredisko Bansko v pohorí Pirin, ďalšími vyhľadávanými strediskami sú Borovec v pohorí Rila a Pamporov v Rodopech. 

Bulharsko - zájazdy od 159 EUR

Najnovšie recenzie Bulharsko

Celkom: 8,6 Dovolená byla krásná,hotel pěkný čistý stále uklizený.Okolo hotelu spoustu vyžití,obchůdků a občerstvení.Tak,že nám tam nic nechybělo :-)

 • 10 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 10 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Dovolená byla krásná,hotel pěkný čistý stále uklizený.Okolo hotelu spoustu vyžití,obchůdků a občerstvení.Tak,že nám tam nic nechybělo :-) Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bylo perfektní.

Strava
Strava dle srovnání s jinými hotely se nám zdála ne až zas tak pestrá.Co se týká ovoce a zeleniny je tam opravdu vše ,výběr hlavních jídel by mohl být větší a zákusky tak maximálně 6 druhů a opravdu dost přeslazené. Snídaně byla vždy perfektní jogurty,vajička na všechny způsoby, palačinky, ovoce, zelenina, uzeniny ,sýry ,no prostě všeho dost.

Služby hotela
Celkově spokojenost .

Pláž
Pláž je u hotelu tak to bylo opravdu perfektní,ale za slunečníky se musí platit cirka 210,-kč na den, a sprchy mají pouze na nohy.Jinak vše ok.

Anonym, 20.07.2016, Dátum pobytu: 10.7. - 17.7.2016
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Slnečné Pobrežie, Hotel:Majestic

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

1 fotografia

Majestic, Slnečné Pobrežie, Bulharsko Anonym 2016-07-20 8.6 1 10 HOTEL DIT MAJESTIC BEACH RESORT

Celkom: 7,8 myslím že vše bylo v pořádku

 • 10 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 7 Okolie
 • 6 Cena

Celkové zhrnutie
myslím že vše bylo v pořádku Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bylo také pěkné

Simona Ryčlová, 20.07.2016, Dátum pobytu: 9.7. - 16.7.2016
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Slnečné Pobrežie, Hotel:Grenada

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Grenada, Slnečné Pobrežie, Bulharsko Simona Ryčlová 2016-07-20 7.8 1 10 Grenada Alexandria Club

Celkom: 7,6 strava vynikající, personál příjemný, ubytování sotva průměrné při srovnání s hotelem Kamenec

 • 6,5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 8 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
strava vynikající, personál příjemný, ubytování sotva průměrné při srovnání s hotelem Kamenec Zobraziť celú recenziu

Strava
vynikající

Jan Tokar, 20.07.2016, Dátum pobytu: 22.6. - 29.6.2016
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Prímorsko, Hotel:Les Magnolias

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Les Magnolias, Prímorsko, Bulharsko Jan Tokar 2016-07-20 7.6 1 10 Les Magnolias

Celkom: 6,8 Slušný hotel s výhodnou polohou ve slepé ulici, tzn. žádný ruch a přitom blízko centra i severní pláže.

 • 8 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 5 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Slušný hotel s výhodnou polohou ve slepé ulici, tzn. žádný ruch a přitom blízko centra i severní pláže. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoje čisté, denně uklizené, což víceméně platí pro celý hotel.

Strava
Snídaně klasika, každý den se dalo vybrat. Jídla v hotelu chutné, jenom tam neumějí servírovat. Při objednávce masa s přílohou dostanete maso a přílohu třeba za 15 minut či naopak, takže buď jíte samotnou rýži a pak samotné maso, nebo čekáte a jedno z toho je studené. Stávalo se neustále, nebyla to výjimka. Ale ověřeno, že to je asi obecný problém v Bulharsku.

Služby hotela
Personál od uklízeček přes recepční milý, usměvavý...až na jednu servírku, která od snídaně po večer nepokrytě dávala najevo, že ji obtěžujeme tím, že bychom si něco dali. Neochotná, od prvního dne po odjezd. Nepozdravila, nepoděkovala, dělala obličeje...postupně nás odradila chodit do hotelové restaurace. Delegátovi jsme se zmínili, tak prý "to v Bulharsku někdy takhle chodí".

Pláž
Pláž písčitá, takže žádný křišťál. Střídaly se dny jak s veklými vlnami tak s klidným mořem, takže to bylo pestré, jen po těch divočejších vlnách bylo moře plné utrhané mořské trávy.

Radim Kuča, 20.07.2016, Dátum pobytu: 6.7. - 16.7.2016
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Prímorsko, Hotel:Svatý Nikolaj

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Svatý Nikolaj, Prímorsko, Bulharsko Radim Kuča 2016-07-20 6.8 1 10 Hotel Svatý Nikolaj

Celkom: 8,4 Super dovolenka pre menej naročnejšich.

 • 7,5 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 10 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Super dovolenka pre menej naročnejšich. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Zodpovedajuce cene.

Strava
Rozmanita... velmi dobra.

Služby hotela
Dobre..pohotove.

Pláž
Plaž bola velmi blizko,čo bolo super pre male deti. Je potrebne si zaplatit lehatko a slnečnik aby ste mali ako taky svoj priestor... na neplatenej zone ktora bola velmi mala (priamo pri mori) sa tlačilo dosť ludi.

Katarina Červeňová, 20.07.2016, Dátum pobytu: 10.7. - 17.7.2016
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Slnečné Pobrežie, Hotel:Palace

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Palace, Slnečné Pobrežie, Bulharsko Katarina Červeňová 2016-07-20 8.4 1 10 Hotel Palace

Všetky recenzie Bulharsko

Potrebujete poradiť?

Volajte zadarmo Po-Ne 7-22 hod 0800 900 100